Quantcast

حسابداری سه طرفه چیست ؟

حسابداری سه طرفه چیست ؟

 

حسابداری سه طرفه

حسابداری سه طرفه

با سلام و خسته نباشید به جویندگان علم ودانش

پرداختن به موضوعات روز در حوزه حسابداری  یکی از نیاز های اساسی افراد در این حرفه به حساب می آید.

یکی از مطالب جدید در این حوزه، سیستم حسابداری سه طرفه می باشد که برای اولین بار توسط پروفسور یوجی ایجیری مطرح گردیده است. امروز با ارائه حسابداری سه طرفه در خدمت شما دوستان و همکاران گرامی هستیم.

نقطه شروع حسابداری سه طرفه

یوجی ایجیری در فوریه ۱۹۳۵ در شهر کوبه  ژاپن زاده شد. از سنین کودکی به ریاضی علاقه‌مند بود و در شش سالگی در چرتکه متبحر شد و زمانی هم که سال دهم دبیرستان بود، پدرش که صاحب یک قنادی بود، از او خواست که حسابداری قنادی او را انجام دهد. یوجی ایجیری از این کار لذت می‌برد و به‌همین علت تصمیم گرفت که حسابدار شود.

 درسال ۱۹۵۲ مدت کوتاهی قبل از فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان اقتصاد نارا امتحانی را گذراند، که او را قادر ساخت بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی حسابدار رسمی شود. در تداوم تحصیلات شبانه، در سال ۱۹۵۶ در مدرسه عالی داشیشا در کیوتو امتحان حسابدار رسمی را گذراند و طی گذراندن دوره عملی سه ساله، وارد دانشگاه ریت سومیکان در کیوتو شد و در سال ۱۹۵۶ لیسانس حقوق را دریافت کرد. همچنین در همین سال دوره حسابدار رسمی را تمام کرد و هنوز طبق آمارها جوانترین فرد در کشور ژاپن است که توانسته است در سن ۲۱ سالگی حسابدار رسمی شود. در سال ۱۹۶۰ درجه کارشناسی ارشد حسابداری را از دانشگاه مینه سوتای آمریکا و در سال ۱۹۶۳ درجه دکتری حسابداری را از دانشگاه کارنگی ملون دریافت کرد. در همین سال او به عنوان عضو فعال انجمن حسابداری آمریکا انتخاب شد.

حتما بخوانید  هزینه های ظرفیت...! را مدیریت کنید (بخش دوم)

مقدمه ای بر سیستم های حسابداری

 • حسابداری یک طرفه :

تاجر هر چه می گیرد در ستون بستانکار حساب و هر چه می دهد در ستون بدهکار حساب ثبت می کند و در نهایت این دو ستون را از هم کسر و مانده گیری می کند.(وجود مشکل در کنترل حساب ها و کشف اشتباه)

 • حسابداری دو طرفه :

ره آورد آن ایجاد حسابهای واسط بود، مثل حساب صندوق، حساب اسناد پرداختنی، حساب سرمایه، حساب فروش، حساب بهای تمام شده کالا و حساب سود و زیان و…، که با طبقه بندی و کدینگ حسابها، حسابداری دوبل کاملتر و کنترل حسابها بهتر گردید.(هنوز کنترل دقیق همه ابعاد یک بنگاه اقتصادی ممکن نبود)

به رغم تحولات خصوصی و عمومی از قرن شانزدهم تا عصر حاضر، عناصر اصلی سیستم حسابداری دو طرفه همچنان بدون تغییر باقی مانده است. دلیل آن در سادگی اصول، انعطاف پذیری و قابلیت آن در ثبت، انتقال و گزارش اطلاعات است. با این حال، با پیشرفت جامعه بشری، خواسته های جدید از سیستم حسابداری ایجاد گردید که به همان نسبت هم به ابعاد کنترلی اضافه نمود که ضرورت سیستم های حسابداری چند بعدی را نشان می دهد. ایجیری در چهارمین رساله خود در انجمن حسابداری امریکا نوشته است: “برای شناخت گذشته، باید آینده را شناخت.” به این معنی که “گذشته قابل لمس‌تر می‌شود، اگر بتوان آن‌را جهت بررسی تاثیر آینده در جهات مطلوب به‌کار بست.”

 • حسابداری چند بعدی :

کلیه فعالیتهای مالی و غیرمالی مرتبط با سیستم حسابداری و دامنه سیستم حسابداری فراتر از  ثبتهای بدهکار و بستانکار در نتیجه ابعاد کنترلی گسترش یافته و سیستم ها خود را کنترل می نمایند.

حتما بخوانید  کدام حسابدار بهتر است؟ خانم یا آقا

شرایط لازم برای بسط یک سیستم

برای بسط یک سیستم دو شرط باید برقرار باشد: حفظ سیستم قدیم و یکپارچگی سیستم جدید. بنابراین، باید سیستم بسط یافته هرآن چیزی را داشته باشد که در سیستم اولیه وجود دارد. افزون بر این، بعد جدید اضافه شده به سیستم قدیم باید منطقاً و منحصراً از ابعاد قدیم استنتاج شود و بخش منسجم و یکپارچه ای از ابعاد سیستم جدید را تشکیل دهد.

پروفسور یوجی ایجیری معتقد است سیستم حسابداری سه طرفه مشکلات مطرح شده در سیستم ثبت دو طرفه را با در نظر گرفتن زمان گذشته، حال و آینده برطرف می نماید.

همان طور که می دانیم معادله حسابداری در سیستم ثبت دو طرفه به صورت زیر بیان گردیده است:

دارایی = بدهی + سرمایه

این معادله را می توان به صورت زیر هم مطرح نمود:

خالص دارایی ها = سرمایه

معادله فوق بیانگر دو بعد در سیستم ثبت حسابداری است. اما بعد سوم چیست؟

با بررسی دقیق تر مشخص می شود خالص دارایی و سرمایه، هر دو وضعیت مالی واحد تجاری را، در یک تاریخ معین بیان می کنند. در تاریخ ترازنامه، دارایی وضعیت کنونی مجموعه منابع متعلق به واحد تجاری(مثبت یا منفی) را در بر می گیرد. اما با توجه به اینکه سرمایه در نتیجه پرداخت های گذشته و بستن حساب سود و زیان مربوط به گذشته، حاصل گردیده است، تغییرات گذشته را منعکس می کند. بنابراین می توان گفت خالص دارایی مربوط به زمان حال و سرمایه گرایش به زمان گذشته دارد. با توجه به اینکه این دو حساب از نظر مقداری با هم برابر هستند، داریم:

حتما بخوانید  نکاتی کلیدی در خصوص تشخیص یک نرم افزار حسابداری مناسب ...

حال = گذشته

حسابداری سه طرفه موقت

وقتی دو بعد متفاوت دارایی و سرمایه را به دو بعد انتزاعی تر گذشته و حال تبدیل کنیم، می توانیم بعد آینده را نیز به آن بیفزاییم و معادله سه طرفه به این شکل می تواند باشد:

آینده = حال = گذشته

این سیستم را ثبت حسابداری سه طرفه موقت نامیده اند. بعد جدیدی که به ابعاد قبلی اضافه شده است با وقایع بودجه ای و پیش بینی های یک واحد تجاری در ارتباط است و به عنوان بودجه از آن یاد می شود. بنابراین معادله حسابداری سه طرفه به صورت زیر بیان می گردد:

بودجه = دارایی = سرمایه

جهت درک بهتر موضوع، مثال زیر ارائه می گردد:

فرض کنید سرمایه واحد تجاری در سال قبل ۱۰۰ میلیون ریال بوده است. هم اکنون این سرمایه ۱۵۰ میلیون ریال است و سرمایه هدف بودجه ای سال بعد، رسیدن به مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال است. پس رابطه بودجه = دارایی = سرمایه را می توان به صورت زیر مطرح نمود:

۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ – ۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ = ۱۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ = ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ + ۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰

۱۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰= ۱۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰= ۱۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰

بودجه      =       دارایی        =      سرمایه

برای محاسبه سرمایه، سرمایه اولیه واحد با سود سال جاری جمع می شود. دارایی، سرمایه سال جاری است و وقتی سود بودجه شده از سرمایه هدف(۲۰۰ میلیون ریال) در سال آینده کسر گردد، بعد جدید اضافه شده(بودجه) به دست آید. پس در حسابداری سه طرفه هم، هر یک از سه ستون مبلغ واحدی را نشان می دهد.

امیدوارم گامی در جهت ترفیع حرفه حسابداری و آموزش به شما عزیزان برداشته باشم.

لطفا با نظرات ارزنده خود ما را در راه یاری فرمایید.

حسابداری سه طرفه!! - مقالات - مالی

www.mali2.com/newsview2.asp?id=11
مقالات,حسابداری سه طرفه!! این وب سایت به تحلیل و بیان مقالات و گزارشاتی در زمینه های مالی، حسابداری، بورس و مسائل مدیریتی می پردازد.

وبلاگ تخصصی حسابداری - فایل pdf مقاله حسابداری سه طرفه

allzanjan.blogfa.com/post-7.aspx
فایل pdf مقاله حسابداری سه طرفه. با سلام خدمت عزیزان. جهت دریافت فایل pdf مقاله حسابداری سه طرفه بر روی گزینه دفتر داری سه طرفه کلیک کنید. با تشکر رستملو.

خدمات حسابداری و حسابرسی فراسو - حسابداری سه طرفه

hosaingholy.blogfa.com/cat-15.aspx
پیش گفتار. برای شناخت بهتر_ حسابداری سه بعدی یا چند بعدی. ابتدا از حسابداری شروع میکنم. کلمه حسابداری به معنای محاسبه و نگهداشت حساب می باشد. در طی قرون ...

حسابداری - سیستم حسابداری سه طرفه

accounting1987.blogfa.com/post-17.aspx
سیستم حسابداری سه طرفه ابتدا توسط صاحبنظر ژاپنی آقای یوجی ایجری ( Yuji Ijiri) مطرح شد.که نظریه حسابداری سه طرفه را بر اساس قوانین نیوتن ( قانون اول نیوتن که ...

حسابداری سه طرفه - کارگری

www.bpfars.ir/fa/news/37680/حسابداری-سه-طرفه
۱۷ شهریور ۱۳۹۳ ه‍.ش. - نظریه حسابداری سه طرفه ابوجعفر موسی خوارزمی ریاضیدان بزرگ ایرانی در رساله مشهور جبر و مقابله، این سیستم را تشریح و استفاده ار آن را رایج ...

مطالعات مالی Muhasebe - Finansman - حسابداری سه طرفه

حسابداری سه طرفه

azrurmia-accounting.blogfa.com/category/358
مطالعات مالی Muhasebe - Finansman - حسابداری سه طرفه - حسابداری و مدیریت مالی.

دانشجویان حسابداری دانشگاه پیام نور سرخس - حسابداری

حسابداری سه طرفه

حسابداری سه طرفه

سه ...

حسابداری سه طرفه

apnusarika.blogfa.com/post/14
حسابداری دارای سه بعد ((یکطرفه، دو طرفه و چندطرفه می باشد)). یکطرفه : برای بیان مطلب و درک بهتر از حسابداری یکطرفه به مکانی که به صورت وسیع از آن استفاده می ...

حسابداری - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

حسابداری سه طرفه

حسابداری سه طرفه

حسابداری سه طرفه

https://fa.wikipedia.org/wiki/حسابداری
معادل این مبلغ به طور مقرر به قرار هر سه «شکِل» نقره یک گوسفند احتساب گردید. ... در

حسابداری سه طرفه

حسابداری دو طرفه طبق فرض تفکیک شخصیت، واحد تجاری (مثلاً شرکت)، ...
شما از این صفحه 2 بار بازدید کردید. آخرین بازدید:

حسابداری سه طرفه

5/25/16

فایل ارائه حسابداری سه طرفه - تالار گفتگوی تخصصی ...

foویسندهتالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن. ads. جست‌و‌جو · راهنما.

موسسه حسابداری,دانلود نرم افزار,نرم افزار,دانلود,شرکت حسابداری,حسابداری,حسابداری خدماتی,حسابداری بازرگانی,حسابداری پیمانکاری,حسابداری تولیدی,حسابداری صنعتی,خدمات حسابداری,مشاوره,مشاوره مالی,آموزش,خدمات مالی,امورمالی,مدیرمالی,حسابرسی,حسابرسی داخلی,خدمات حسابرسی,اصول حسابداری,استاندارد حسابداری,تنظیم اظهارنامه,دفاترقانونی,تحریردفاترقانونی,گزارش مالی,گزارشات مالی,صورت مالی,ارزش افزوده,صورتهای مالی,تعدیل,ماهیت,اول دوره,بودجه,عملیاتی,ترازنامه,حاکمیت شرکتی,حسابرسی داخلی,ضرایب تشخیص درآمد مشمول مالیات,طرح طبقه بندی مشاغل,فرم قرارداد کار,قرارداد کار,گزارش حسابرسی,موسسه حسابرسی,نمونه قرارداد کار,مفاهیم حسابداری,مقاله,آئین نامه تحریر دفاتر,آخرین حق و حقوق,آربیتراژ,آیین نامه تحریر دفاتر قانونی,آیین نامه,حقوق و دستمزد,اداره جلسات,اداره کار فرم قرارداد,دانلود پایان نامه,ارزش افزوده اقتصادی,ارزش منصفانه,استاندارد حسابداری,پایان نامه حسابداری,دانلود پایان نامه حسابداری,پایان نامه,استانداردهای حسابداری,استانداردهای حسابداری دولتی,استانداردهای حسابداری وحسابرسی,استانداردهای حسابرسی,استانداردهای حسابرسی امریکا,استانداردهای حسابرسی ایران,استانداردهای حسابداری دولتی,دانلود مقاله,مقاله حسابداری,دانلودمقاله,نمونه فاکتور رسمی,اشخاص وابسته,اصطلاحات حسابداری,دانلود نرم افزار هلو رایگان,اصول ترازنامه,پروژه,فایل اکسل حسابداری,دانلود رایگان نرم افزار حسابداری هلو,اظهار نامه مالیاتی,اظهارنامه,دانلود حسابداری,جزوه,دانلود جزوه,پروژه,مصاحبه,کارآموزی,کارورزی,هلو,فاکتور,کد اقتصادی,گزارش فصلی,دفاعیه بیمه,تمدید گزارش فصلی,بانک اطلاعاتی,حسابداران خبره,psgfnhvd,l,l,ssi pshfnhvd,pshfvsd,lhgd,lhgdhjd,hzihvkhli,نرم افزار حسابداری,حسابدار موفق,onlhj lhgd,خدمات مالی,موسسه مالی,l,ssi lhgd,l,ssi onlhj lhgd,فرم های اداری,فرم انبار,فرم حسابداری,نمونه فرم,فروشگاهی,سیاق,تدبیر,اخبار اقتصادی,موسسه حسابداری,دانلود رایگان نرم افزار پارمیس,سوالات رایج در مصاحبه حسابداری,حداقل حقوق 95,حقوق 95,دستمزد95,معافیت معادن,,سوئیفت,کارت بازرگانی,خدمات مالی و حسابداری,شرکت های حسابداری,انجام خدمات حسابداری,خدمات حسابداری و مالیاتی,شرکت حسابداری و حسابرسی, حسابرسی مالیاتی,حسابرسی توسط سازمان مالیاتی,حسابرسی مالیاتی,صورت‌های مالی حس

مهمان عزیز ... حالت موضوعی. فایل ارائه حسابداری سه طرفه. khoshnoud آفلاین

خلاصه حسابداری سه طرفه - PicoFile.com

s4.picofile.com/file/7767109458/خلاصه_حسابداری_سه_طرفه.pdf.html
rumlearn.ir/showthread.php?tid=867
۵ تیر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - 1 پست - ‏1 نویسنده
تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن. ads. جست‌و‌جو · راهنما. مهمان عزیز ... حالت موضوعی. فایل ارائه حسابداری سه طرفه. khoshnoud آفلاین

خلاصه حسابداری سه طرفه - PicoFile.com

s4.picofile.com/file/7767109458/خلاصه_حسابداری_سه_طرفه.pdf.html

جستجوهای مربوط به حساب

3 نظر

 1. BHWBHW:

  This post will help the internet viewers for building up new webpage or even a blog from start to end.

 2. manicuremanicure:

  Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 3. WoodrowlernenceWoodrowlernence:

  What can you do for New Years?


Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />