Quantcast

راه اندازی اولیه (استقرار سیستم مالی)

راه اندازی اولیه (استقرار سیستم مالی)
 
 

راه اندازی اولیه (استقرار سیستم مالی)

از آنجای که شروع هر سیستم مالی زیربنای نتیجه گیری درست و کارآمد از آن می باشد، گروه حسابداری دیاکو ایرانیان خدمت راه اندازی اولیه را به تمام مدیرانی که تصمیم به داشتن سیستم مالی دقیق، مطمئن و کارآمد دارند پیشنهاد می نماید.

در این خدمت پس از برگزاری جلسه نیازسنجی و تهیه ی لیستی از خواسته ها و گزارشات مورد نظر مدیریت از سیستم حسابداری، سرپرست اعزامی از جانب شرکت اقدام به تهیه ی روندهای لازم برای فرآیندهای موجود در کار می نماید و به صورت یک دستورالعمل به مشتری تحویل می دهد. در ادامه کار پس از انجام آموزش های لازم به نیروهای مرتبط ، همراه با سرکشی های دوره ای فرآیندها پیاده سازی شده و سیستم حسابداری پس از راه اندازی کامل، به مدیریت مجموعه تحویل داده می شود.

موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو

تلفن :86025934-021همراه : 09127947596

 

ایمیل : diakoacc@gmail.com

وبسایت : diakoacc.vcp.ir

چند نمونه قرارداد انجام خدمات حسابداری

اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۵

مرجع دانلود

raminadmin

چند نمونه قرارداد انجام خدمات حسابداری قرارداد انجام خدمات حسابداری این قرارداد بر اساس توافق فی ما بین و با شرایط ذیل منعقد و بین طرفین در مدت مقرر لازم الاجرا میباشد . شرکت ……………………….. به شماره ثبت………………………… به مدیریت آقای ………………………………….. به شماره کد ملی……………………. به نشانی ………………………………………………………………………………………………………….. بعنوان کارفرما از یک طرف و […]

دانلود نسخه جدید نرم افزار تهیه لیست مالیات حقوق الکترونیکی سال ۱۳۹۵

اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۵

مرجع دانلود

raminadmin

به منظور تسهیل در دریافت اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق و جلب رضایت مؤدیان محترم مالیاتی و کاهش
هزینه ها و صرفه جویی در زمان، سازمان امور مالیاتی اقدام به طراحی و پیاده سازی سامانه اینترنتی مالیات بردرآمد حقوق نموده است. در این سیستم اطلاعات پرداخت کنندگان و دریافت کنندگان حقوق و میزان حقوق ومزایای پرداختی و مالیات مترتب بر آن به شکل فایل الکترونیکی و یا به صورت آنلاین از مؤدی دریافت و در پایگاهاطلاعاتی سازمان امور مالیاتی ذخیره می شود. به همین منظور مؤدیان محترم می توانند با ورود اطلاعات در نرم افزاری که توسط سازمان امور مالیاتی ارائه می شود و یا با استفاده از سیستم های نرم افزاری موجود خود، فایل الکترونیکی با قالب مورد نظر سازمان را تولید و از طریق سامانه اینترنتی مالیات بردرآمد حقوق http://Salary.TAX.gov.ir ارسال نمایند . در این دفترچه، ساختار و قالب فایل اطلاعاتی مورد نظر سازمان امور مالیاتی به طور کامل توضیح داده شده است.
جهت ورود به نرم افزار مالیات بر حقوق نام کاربری و کلمه عبور کلمه ADMIN می باشد.

الگوریتم های کارا در برنامه ریزی خطی با مثال و حل تشریحی

اسفند ۲۱, ۱۳۹۴

مرجع دانلود

raminadmin

الگوریتم های کارا در برنامه ریزی خطی با مثال و حل تشریحی

الگوریتم های کارا در برنامه ریزی خطی با مثال های کاربردی و حل مسائلاسفند ۲۱, ۱۳۹۴

روش شباهت به گزینه ایده آل توسط یون و هوانگ در سال ۱۹۸۱ ارائه شده که مورد استقبال محققین و کاربران مختلف واقع شد.در این روش گزینه ها بر اساس شباهت به حل ایده آل رتبه بندی می شوند.به طوری که هرچه گزینه شبیه تر به حل ایده آل باشد،رتبه بیشتری دارد.این روش تصمیم گیری از پشتوانه ریاضی قوی برخوردار است و همانند بسیاری از روش ها علمی،دانستن و رعایت مفروضات،محدوده و شرایط اعتبار قوانین و صحت فرمولهای پیشنهادی،محدوده و شرایط اعتبار قوانین و صحت فرمول های پیشنهادی،محدوده دقت نتایج و شرایط قابل قبول بودن جواب ها بسیار حائز اهمیت است.

مروری بر روش های حل مسائل برنامه ریزی خطی با مثال های کاربردیاسفند ۲۱, ۱۳۹۴مرجع دانلود

raminadm

عبارت است از تخصیص منابع محدود به یک سری فعالیت از قبل تعریف شده جهت افزایش بازدهی و یافتن بهترین راه بهینه جهت حل مساله مورد نظر. در واقع برنامه ریزی خطی نوع ساده ای از مدل برنامه ریزی ریاضی می باشد که بهترین گزینه را از میان روشهای ممکن انتخاب میکند. در برنامه ریزی خطی تابع هدف محدودیتهای مساله همگی به صورت خطی نمایش داده می شوند. ویژگی های کلی برنامه ریزی خطی به شرح ذیل میباشد

آنچه کارفرمایان باید درباره قانون کار بدانند

بهمن ۲۹,

دراین مقاله رابطه بین تحلیل دوپانت تعدیل شده بر حسب صنعت برای پیش بینی سودآوری شرکتهای مورد آزمون قرار گرفته است هدف تحقیق حاضر یافتن پاسخ این سوال است که آیا استفاده از تحلیل دوپانت با تعدیل بر حسب صنعت امکان پیش بینی سودآوری آتی شرکتهای پذیرفته شده بورس اوراق بهادار تهران را افزایش خواهد داد، که به عنوان اطلاعات مناسب ومربوط در تصمیم گیری سرمایه گذاران مورد استفاده قرار گیرد. همچنین استفاده کنندگان از صورتهای مالی به این نکته پی ببرندکه تجزیه و تحلیل به کمک نسبت دوپانت به عنوان یکی از روشهای تجزیه و تحلیل گزارشات مالی دارای بار اطلاعاتی بوده و می تواند در تصمیم گیری ها مورد استفاده قرار گیرد.

دراین مقاله برای تحلیل دوپانت، خالص بازده دارایی های عملیاتی به دو جز ء حاشیه سود و گردش داراییهای عملیاتی، تفکبک شده است، که هر دو تحت تاثیر عضویت در صنعت هستند. داده های تحقیق مربوط به نمونه ای متشکل از 11 صنعت که شامل310 شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق در دوره زمانی 8 ساله ( از ابتدای سال 1377 تا ابتدای سال 1385) بوده وبا استفاده از رگرسیون خطی چند متغیره تجزیه و تحلیل داده ها انجام شده است. نتایج حاصل از آزمون فرضیات تحقیق بیانگر این موضوع است که رابطه معنی داری بین اجزای تحلیل دوپانتتعدیل شده برحسب صنعت و پیش بینی سودآوری آتی وجود ندارد.

 

واژه های کلیدی: تحلیل دوپانت، نسبت های مالی، صورت های مالی ،حاشیه سود ،گردش داراییهای عملیاتی

 

 

 

مقدمه :

یکی از هدفهای گزارشگری مالی فراهم کردن اطلاعات سودمند به منظور تسهیل تصمیم گیری است. سیستم اطلاعاتی حسابداری به عنوان یکی از منابع تاءمین کننده اطلاعات جهت تصمیم گیری استفاده کنندگان دارای اهمیت ویژه ای است. به کارگیری اطلاعات حسابداری در تصمیم گیری ها، بدون تجزیه و تحلیل آنها چندان اثر بخش نبوده و حتی ممکن است موجب گمراهی استفاده کنندگان نیز شود، در صورتی که با تجزیه و تحلیل آنها می توان اطلاعات بسیار ارزشمندی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داد و آنها را در اخذ تصمیمات منطقی و آگاهانه یاری رساند. از میان روش های موجود در تجزیه و تحلیل اطلاعات تاکید ویژه ای بر نسبت های مالی شده است. تجزیه و تحلیل مالی همواره به عنوان ابزاری جهت ارزیابی اطلاعات مالی به نحو گسترده ای مورد توجه قرار گرفته است. یکی از عوامل بسیار مهمی که تحلیل گران مالی همواره به دنبال پیش بینی و یا شناسایی تغییرات آن با استفاده از تکنیک های تجزیه و تحلیل صورت های مالی هستند، فاکتور سودآوری آتی شرکت ها است.از این رو در پژوهش حاضر نیز یکی از تکنیک تجزیه و تحلیل مالی (تحلیل دوپانت[1])، جهت پیش بینی سودآوری آتی مورد آزمون قرار گرفته است.

بیان مساله تحقیق:

مقایسه نسبت های مالی شرکت ها با نسبت های متوسط صنعت یک روش رایج برای تحلیل عملکرد یک شرکت است. از دیرباز مشخص شده است که نسبت های مالی شرکتهای عضو یک صنعت به دلیل نیروهای رقابتی به میانگین های آن صنعت گرایش دارد. این مفهوم مبتنی بر این تصور است که میانگین های صنعت نشان دهنده ی نوعی ساختار عملیاتی بهینه است. بر این اساس تحلیلگران مالی میانگین صنعت را معیار مناسبی برای قضاوت در مورد یک شرکت می دانند. (پالپو، هیلی، برنارد،2000). با این وجوداگر چه استفاده از شاخص های صنعت یک روش رایج در عمل است، اکثر پژوهش های دانشگاهی انجام گرفته درباره " گرایش به میانگین " نسبت های سودآوری، آشکارا بر این فرض بوده اند که یک شاخص عمومی در اقتصاد وجود دارد که نسبت های سودآوری کلیه شرکتها را با آن معیار می توان ارزیابی نمود (بروکس و باکمستر 1976 ؛ فریمن، اوهلسن و پنمن1982؛ پنمن 1991؛ لایپ و کورمندی 1994؛ فاما وفرنچ 2000 ؛ نیسیم و پنمن 2001) لذا نتایج این پژوهش ها در انطباق با تئوری اقتصاد بر این تصور تاکید کرده اند که بر اثر رقابت، بازده سرمایه‌گذاری در کلیه صنایع به یک نرخ برابر گرایش دارد و از این جهت تعدیل نسبت های سودآوری بر اساس صنعت را غیر مفید می دانند. بر این اساس می توان پیش بینی کرد که اگرچه معیارهای سودآوری همچون بازده خالص دارایی های عملیاتی۱(RNOA) به یک شاخص های عمومی، در کل اقتصاد، گرایش دارد، با این حال اجزای نسبتRNOAبر اساس تحلیل دوپانت (نسبت گردش دارایی های عملیاتی۲ (ATO ) و نسبت حاشیه سود۳(PM ))لزوما به میانگین های این نسبت ها در کل اقتصاد گرایش نخواهند داشت. یک دلیل این تفاوت مرتبط به این است که، صنایع مختلف ساختار عملیاتی ویژه ای دارند که موجب می شود نسبت ها ی مالی آنها در یک گروه صنعتی طبقه بندی شود.

همچنین پژوهش های پیشین(وایت، سوندی و فراید 1998 ص190)و(نیسیم و پنمن 2001)نشان می دهند که یک رابطه منفی بین نسبت ها ی گردش دارایی ها و نسبت حاشیه سود وجود دارد که نشان می دهد اگر چه اکثر صنایع نرخRNOAمشابهی دارند، این نسبت برای آنها با ترکیب معکوسی از نسبت حاشیه سود   ( PM )و نسبت گردش دارایی های عملیاتی(ATO )بدست آمده است. بنابر این می توان گفت اگر چه نسبتRNOAیک شرکت ممکن است به میانگین آن در کل اقتصاد گرایش داشته باشد، نسبت هایحاشیه سودوگردش دارایی های عملیاتیآن شرکت به احتمال قوی به شاخص های صنعت گرایش بیشتری خواهد داشت.(وایت ؛ سوندهی و فرید1998).

     بر این اساس پرسش اصلی این تحقیق این است که آیا دو نسبتحاشیه سودوگردش دارایی های عملیاتیهمبستگی قوی تری با میانگین آنها در کل اقتصاد دارد یا خیر و آیا میانگین صنعت این نسبت ها   می تواند معیار و شاخص مناسب تری نسبت به میانگین این نسبت ها در کل اقتصاد باشد. همچنین پژوهش حاضر بر آن است تا به این پرسش پاسخ دهد آیا استفاده از شاخص‌های صنعت در کنار تحلیل دوپانت، پیش‌بینی بازده خالص دارایی های عملیاتی آتی را بهبود خواهد بخشید؟ بر این اساس در این تحقیق نسبت هایحاشیه سودوگردش دارایی های عملیاتیهر شرکت بر اساس میانگین های صنعت به دو جزء میانگین صنعت و جز غیر عادی تقسیم می‌شوند. همانطوری که پیش تر اشاره شد نسبت های مالی در یک صنعت گرایش به میانگین های آن صنعت دارد. پس با کم کردن میانگین های صنعت از نسبت ها یحاشیه سودوگردش دارایی های عملیاتیجزء غیر عادی این نسبت های حاصل می شود

از این رو می توان نسبت های یاد شده را به شرح ذیل تفکیک نمود :

PM + PM = PM

ATO + ATO =ATO

بدین ترتیب در این تحقیق با تفکیک نسبت ها ی حاشیه سود و گردش دارایی های عملیاتی، به دو جز میانگین صنعت و جزء غیر عادی، نخست این پرسش مورد بررسی قرار خواهد گرفت که آیا این دو جزء همبستگی دوره زمانی مشابهی با یکدیگر دارند و درنهایت نتیجه گیری خواهدشد که آیا تعدیل دوپانت بر حسب صنعت پیش بینی نرخ بازده خالص دارایی های عملیاتی آتی را بهبود خواهد بخشید یا خیر .

  

1-3-اهمیت و هدف تحقیق

یکی از موضوعات مهم در ارتباط با سازمان بورس اوراق بهادار پیش بینی سودآوری آتی   شرکت های پذیرفته شده است. پیش بینی سودآوری موضوع بسیار مهمی است که ذهن تحلیل گران مالی را به خود معطوف ساخته است. یکی از تکنیک های تجزیه و تحلیل مالی که تحلیل گران در این زمینه از آن بهره می گیرند تکنیک استفاده از نسبت ها ی مالی است که از میان کلیه نسبت های مالی نسبت های سود آوری از اهمیت ویژه ای برخوردارنداز این رو تصور می شود نسبت دوپانت که در بر گیرنده نسبت فعالیت و نسبت سودآوری است، ارتباط زیادی برای پیش بینی سودآوری آتی شرکت ها داشته باشد.هدف کاربردی تحقیق حاضر پاسخ به این سوال است که آیا استفاده از تحلیل دوپانت با تعدیل بر حسب صنعت امکان پیش بینی سودآوری آتی شرکتهای بورس اوراق بهادار تهران را افزایش خواهد داد

پیشینه تحقیق:

در زمینه بررسی ارتباط بین تحلیل دوپانت تعدیل شده بر حسب صنعت برای پیش بینی سودآوری شرکت‌ها در داخل کشور تحقیقی صورت نپذیرفته اما تحقیقات مشابه انجام شده در مورد نسبتهای مالی و پیش‌بینی سوذآوری انجام گرفته که بعنوان نمونه چند مورد از آنها در ذیل ذکر گردیده است:

شهرابی فراهانی، (1381) قابلیت اتکاء نسبت های سودآوری در پیش بینی سودآوری شرکت ها.

این تحقیق در پی آزمون این فرضیه است که آیا بین نسبت تهای سودآوری و سودآتی شرکت ها رابطه معنی داری وجود دارد یا خیر ؟در این پژوهش مشاهده شده که در ارائه فرضیات تحقیق از مدل بسط دوپانت استفاده شده است و بر این اساس به نمونه گیری و استخراج اطلاعات مورد نیاز پرداخته شد. جامعه بکار گرفته شده عبارت بود از شرکت ها ی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران که سال مالی آنها 29/12 بوده و طی سالهای 1374 تا 1379 سهام آنها مورد معامله قرار گرفته است. پس از استخراج نسبت ها و سود سالیانه مورد بررسی، با استفاده از رگرسیون و همبستگی به آزمون فرضیات پرداخته و نتایج آماری مورد نیاز استخراج گردید.نتایج این تحقیق حاکی از قبول شدن فرضیه ،یعنی ارتباط معنی دار بین نسبت نهایی سودآوری و سودآتی شرکت‌ها می باشد.

اژدری،(1380)پیش بینی قابلیت سودآوری شرکت ها با استفاده از نسبت های سودآوری

در این پایان نامه برای پیش بینی سودآوری شرکت ها   از نسبت ها ی مالی بعنوان چکیده اطلاعات مالی استفاده گردیده است. ابتدا با کمک تحلیل عاملی نسبت ها ی مالی از 57 مورد به 7 مورد کاهش داده و سپس با استفاده از رگرسیون چند متغیره پیش بینی نرخ برگشت سرمایه صورت پذیرفته است. همچنین برای طبقه بندی شرکت ها به شرکت ها ی سودآور و کمتر سودآور از نرخ برگشت سرمایه (ROI) و ارزش افزوده اقتصادی(EVA) به عنوان بهترین شاخصها استفاده شده است. نتایج بدست آمده حاکی است که می توان نسبت ها ی مالی زیاد را به تعداد اندک کاهش داد؛ طوری که این نسبت ها به خوبی نماینده همه نسبت ها ی مورد بررسی باشند و همچنین نرخ برگشت سرمایه را با استفاده از این نسبت ها پیش بینی کرد و نهایتاً ارزش افزوده اقتصادی تا حد زیادی تغییرات نرخ برگشت سرمایه را به عنوان ملاکی برای تشخیص سودآوری مورد تایید قرار داده است.

تحقیقات انجام شده در خارج از کشور:

مارک تی سولیمن[2](2004) استفاده از تحلیل دوپانت تعدیل شده بر حسب نوع صنعت برای پیش بینی سودآوری آتی.

تحقیق انجام شده بر تحلیل صورتهای مالی با استفاده از نسبت دوپانت در پیش بینی سودآوری آتی شرکت ها تاکید دارد.در این مقاله، بررسی شده که آیا میانگینهای PM و ATO به مقادیر سطح اقتصاد برمی گردد یا میانگین صنعت معیار مناسب تری است. همچنین این موضوع تحقیق شده که آیا استفاده از تحلیل دوپانت با استفاده از معیار های صنعت پیش بینی های RNOA آینده را بهبود می بخشد یا نه؟نتایج تحقیق نشان دهنده این موضوع بوده که محاسبه ویژگیهای دوره زمانی اجزای نسبت دوپانت(جز، صنعت و جز، غیر عادی) به پیش بینی تغییرات RNOA آتی کمک خواهد نمود.

فرضیات تحقیق:

فرضیه (1): جزء صنعت و جزء غیر عادی ِ نسبت حاشیه سود ( PM ) دارای همبستگی دوره زمانی یکسانی با نسبت حاشیه سود آتی هستند.

فرضیه (2): جزء صنعت و جزء غیر عادی ِ نسبت گردش دارایی های عملیاتی ( ATO ) دارای همبستگی دوره زمانی یکسانی با نسبت گردش دارایی های آتی هستند.

فرضیه (3): همبستگی جزء غیر عادی نسبت گردش دارایی ها با بازده خالص دارایی های عملیاتی قوی تر از همبستگی جزء غیر عادی نسبت حاشیه سود با بازده خالص دارایی های عملیاتی است.

فرضیه (4): جزء غیر عادی نسبت گردش دارایی ها و جزء غیر عادی نسبت حاشیه سود دارای همبستگی دوره زمانی یکسان می باشند.

قلمرو تحقیق:

قلمرو زمانی تحقیق شامل یک دوره 8 ساله از سال 1377 تا 1384 می باشد.قلمرو مکانی تحقیق شامل شرکت‌‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می‌باشد که با توجه به محدودیتهای زیر،310شرکت به عنوان نمونه تحقیق انتخاب شده اند:

مرجع دانلود

پایان سال مالی آنها 29 اسفند باشد.

از شرکت های سرمایه گذاری یا واسطه گری مالی و یا شرکت های صنعت نساجی نباشند

   بنابراین در نمونه تحقیق اطلاعات2480(2480=8×310) شرکت- سال مشاهده گردیده است.

روش تجزیه و تحلیل داده‌ها:

در این تحقیق نخست آمار توصیفی مربوط به داده ها و متغیرها محاسبه و سپس ماتریس همبستگی پیرسون کلیه ی متغیرهای تحقیق ارائه گردید. در مرحله بعد جهت بررسی خطی بودن رابطه ی متغیرها وابسته و مستقل، نمودار پراکنش هر یک از متغیرهای مستقل در برابر متغیر وابسته توسط نرم افزار رایانه ای ترسیم شد. سپس آزمون های آماری مورد نیاز برای هر فرضیه اجرا و نتایج آزمون گزارش گردید. همچنین، برای بررسی میزان همبستگی دوره زمانی متغیرها، نخست مدل های رگرسیونی خطی چند متغیره برازش و ضرایب متغیرهای رگرسیون برآورد گردیدند. مضافا آزمون صفر بودن ضرایب رگرسیون در مورد هر یک از ضرایب برآوردی اجرا گردید تا مشخص شود آیا ضرایب برآوردی از لحاظ آماری معنادار هستند یا خیر. در مرحله بعد جهت رد یا قبول فرضیه ها از آزمون برابری دو ضریب یک رگرسیون که یک آزمون کلاسیک است استفاده شد و نتایج گزارش گردید. در این تحقیق جهت بررسی وجود همخطی بین متغیرها از آماره تولرانس استفاده شد و همچنین جهت بررسی عدم همبستگی سریالی باقی مانده های رگرسیون از آزمون دوربین واتسون و در ادامه جهت آزمون نرمال بودن و استقلال باقی مانده ها، از آزمون کولموگروف- اسمیرنوف و نمودار پراکنش باقی مانده ها دربرابر مقادیر پیش بینی شده استفاده شد.

آزمون فرضیات:

آزمون آماری فرضیه اول تحقیق:

فرضیه نخست این تحقیق بیان می دارد که جزء صنعت و جزء غیر عادی ِ نسبت حاشیه سود (PM) دارای همبستگی یکسان دوره زمانی با نسبت حاشیه سود آتی هستند. برای آزمون این فرضیه مدل رگرسیونی (1) برازش گردید :

                                

برای آزمون این فرضیه از « آزمون برابری دو ضریب یک رگرسیون خطی چندگانه » استفاده گردید. این آزمون مشخص می سازد که آیا دو ضریب و در مدل رگرسیون (1 ) به میزان معناداری از نظر آماری ( در سطح خطای 0.05 ) با یکدیگر تفاوت دارند یا خیر.

برای آزمون این فرضیه نخست مدل رگرسیونی (1 ) بوسیله نرم افزار آماری برازش گردید و ضرایب متغیرها برآورد گردید. همچنین جهت آزمون فرضیه فوق، نخست از آزمون برابری دو ضریب یک رگرسیون با استفاده از آماره t استفاده شد. این آزمون مشخص می سازد که آیا محتوای اطلاعاتی دو متغیر به میزان معناداری از نظر آماری ( در سطح خطای 5 درصد ) با یکدیگر متفاوت هست یا خیر. نتایج این آزمون برای فرضیه اول تحقیق نشان داد که مقدار P-value به دست آمده برای آماره t کوچکتر از سطح خطای 5 درصد می باشد و لذا فرضه صفر که بیان می دارد محتوای اطلاعاتی دو جزء صنعت و جزء غیرعادی نسبت حاشیه سود با یکدیگر برابر است، رد می شود و فرضیه نقیض پذیرفته شد. به عبارت دیگر می توان گفت دو جزء نسبت حاشیه سود از همبستگی دوره زمانی یکسانی برای پیش بینی نسبت حاشیه سود آتی برخوردار نیستند. همچنین مقایسه ضریب همبستگی پیرسون دو متغیر مستقل در این مدل، نشان می دهد که جزء غیر عادی همبستگی دوره زمانی بیشتری در مقایسه با جزء صنعت دارد و لذا می توان نتیجه گرفت که همبستگی دوره زمانی جزء صنعت نسبت حاشیه سود پایین تر از همبستگی جزء غیر عادی نسبت حاشیه سود است که مبین آن است که نسبت حاشیه سود شرکتهای عضو بورس اوراق بهادار تهران به شاخص های هر طبقه ی صنعت گرایش ندارد. این نتیجه با نتایج آزمون فرضیه نخست تحقیق مارک تی سولیمن در (2004)که نشان داده بود جزء صنعت همبستگی قوی تری در مقایسه با جزء غیرعادی دارد همخوانی ندارد . یافته های ما برای فرضیه نخست تحقیق نشان می دهد که ظاهرا شرکت های عضو طبقات مختلف صنعت در ایران، رقابت موثری بر سر قیمت گذاری کالاها با یکدیگر ندارند. چرا که در نتیجه ی وجود چنین رقابتی لزوما بایستی نسبت حاشیه ی سود شرکت های هر صنعت به متوسط آن نسبت در صنعت گرایش پیدا می کرد و در نتیجه نوسانات غیرعادی از متوسط صنعت بایستی به حداقل کاهش می یافت.

 

نتایج آزمون آماری فرضیه اول

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آزمون نکویی برازش رگرسیون مدلهای یک ، دو و سه

پس از برازش مدل رگرسیون (1) آزمون های مربوط به باقی مانده های رگرسیون جهت اطمینان از نکویی برازش انجام گردید. نخست آماره دوربین واتسون جهت بررسی عدم همبستگی سریالی در مورد باقی مانده های رگرسیون انجام گرفت که با توجه به اینکه مقدار آماره دوربین واتسون محاسبه شده 1.828 است که از مقدار بحرانی در سطح معنی داری 0.01 در جدول دوربین واتسون که عدد 1.58 را نشان می دهد، بزرگتر است و لذا عدم همبستگی پیاپی یا سریالی باقی مانده ها در مدل رگرسیون در سطح معنی داری 0.01 مورد تایید قرار می گیرد .

نتایج آزمون دوربین واتسون

 

                 * :

 

همچنین به منظور بررسی نرمال بودن باقی مانده ها که یکی از فرضیات اساسی هر رگرسیون خطی است، نمودار احتمال نرمال باقی مانده ها (یا نمودار چندک چندک) را ترسیم نموده ایم، همچنانکه در نمودار زیر مشاهده می نمایید کلیه باقی مانده های رگرسیون در یک خط راست قرار گرفته اند، این مسئله نشان می دهد که نرمال بودن باقی مانده های رگرسیون به خطر نمی افتد و باقی مانده ها تقریبا نرمال هستند.

همچنین برای آزمون نرمال بودن باقی مانده ها از آزمون معتبر کولموگروف - اسمیرنوف نیز استفاده شد. مقدار محاسبه شده برای آماره کولموگروف اسمیرنوف 0.028 می باشد که P-Value محاسبه شده توسط نرم افزار SPSS برای آن 0.061 می باشد که بزرگتر از 0.05 بوده و لذا می توان گفت باقی مانده های رگرسیون از توزیع نرمالی برخوردار می باشند .

نتایج آزمون کولموگروف اسمیرنوف

 

 

 

همچنین آزمون ثابت بودن واریانس باقی مانده ها با استفاده از نمودار پراکنش انجام گردید. برای بررسی ثابت بودن بودن واریانس باقی مانده ها، نمودار مقادیر پیش بینی شده بر علیه باقی مانده ها را ترسیم کردیم با توجه این نمودار چون نقاط به تصادف در اطراف خط صفر پراکنده شده اند و روندی را به نمایش نمی گذارند فرض ثابت بودن باقی مانده ها تایید می شود.

آزمون آماری فرضیه دوم تحقیق:

فرضیه دوم تحقیق بیان می دارد که :

جزء صنعت و جزء غیر عادی ِ نسبت گردش دارایی های عملیاتی ( ATO ) دارای همبستگی یکسان دوره زمانی با نسبت گردش دارایی های آتی هستند. برای آزمون این فرضیه از آزمون برابری دو ضریب در مدل رگرسیون خطی (2) استفاده گردید:                    

 

. نتایج این آزمون نشان می دهد که مقدار P-value به دست آمده برای آماره t کوچکتر از سطح خطای 5 درصد می باشد و لذا فرضیه صفر رد می شود و می توان نتیجه گرفت دو جزء غیر عادی و صنعت نسبت گردش دارایی های عملیاتی دارای همبستگی دوره زمانی یکسانی نیستند. با این وجود مقایسه ضریب همبستگی پیرسون هر یک از دو جزء نشان می دهد که مشابه نتایج آزمون فرضیه اول تحقیق، جزء غیر عادی همبستگی دوره زمانی قوی تری با نسبت گردش دارایی های عملیاتی دارد و لذا می توان نتیجه گرفت که نسبت گردش دارایی های عملیاتی شرکت های عضو بورس اوراق بهادار تهران به متوسط این نسبت در صنعت گرایش ندارد و توزیع مقادیر این نسبت در هر طبقه ی صنعت حول و حوش میانگین صنعت قرار ندارد. همچنانکه اشاره شد نتایج آزمون فرضیه دوم ، نتایج مشابهی با فرضیه نخست تحقیق را نشان می دهد و با این وجود نتایج به دست آمده برای این فرضیه با نتایج تحقیق مارک تی سولیمن در( 2004) در ایالات متحده همخوانی ندارد. نسبت گردش دارایی های عملیاتی، نسبتی است که کارایی عملیاتی را نشان می دهد و لذا عدم گرایش این نسبت به متوسط های صنعت در بازار بورس اوراق بهادار تهران دلالت بر آن دارد که رقابت عملیاتی موثری بین شرکت های یک صنعت برای کسب بازده ی بیشتر وجود ندارد و یا متغیرهای دیگری در هر طبقه صنعت وجود دارد که در این تحقیق اثر آنها کنترل نشده است.

نتایج آزمون فرضیه دوم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آزمون آماری فرضیه سوم تحقیق:

فرضیه سوم تحقیق بیان می دارد که همبستگی جزء غیر عادی نسبت گردش دارایی ها با بازده خالص دارایی های عملیاتی قوی تر از همبستگی جزء غیر عادی نسبت حاشیه سود با بازده خالص دارایی های عملیاتی است . برای آزمون این فرضیه مدل رگرسیونی (3 ) برازش گردید :

برای آزمون این فرضیه آزمون برابری دو ضریب و انجام گرفت. این آزمون همچون آزمون‌های آماری دو فرضیه قبل، نشان می دهد که آیا دو متغیر و به میزان معناداری از نظر آماری با یکدیگر تفاوت دارند یا خیر. با این وجود این آزمون مشخص نمی سازد که کدام یک از این دو متغیر به شکل بهتری تغییرات متغیر وابسته را تشریح خواهد کرد . برای این منظور ضرایب تعیین تعدیل شده حاصل از جایگزینی دو متغیر و در مدل   (3) با یکدیگر مقایسه گردیدند که نتایج آن به شرح ذیل ارائه شده است.

نتایج این آزمون نشان می دهد که مقدار   P-value به دست آمده برای آماره t کوچکتر از سطح خطای 5 درصد نمی باشد و لذا فرضیه صفر رد نمی شود و لذا آن را می پذیریم. به عبارت دیگر همبستگی دوره زمانی جزء غیر عادی نسبت حاشیه سود و جزء غیرعادی نسبت گردش دارایی های عملیاتی از نظر آماری با یکدیگر متفاوت نیست. به نظر می رسد نتیجه مذکور را نیز می توان به فقدان نیروهای رقابتی موثر در بازار مربوط دانست. چرا که در صورت وجود نیروهای رقابتی موثر در بازار، بایستی نوسانات غیرعادی نسبت حاشیه سود به صفر گرایش پیدا می کرد و لذا شرکتها بایستی تمام تلاش خود را در راستای کسب بازده بالاتر از دارایی ها و کارایی بیشتر عملیاتی بسیج می نمودند که به نظر می رسد چنین شرایطی در بازار ایران وجود ندارد.

 

نتایج آزمون آماری فرضیه سوم:

 

 

 

 

 

آزمون آماری فرضیه چهارم تحقیق:

فرضیه چهارم تحقیق بیان می دارد که جزء غیر عادی نسبت گردش دارایی ها و جزء غیر عادی نسبت حاشیه سود دارای همبستگی دوره زمانی یکسانی هستند. برای آزمون این فرضیه مدلهای رگرسیون برازش گردیدند :

              

 

برای آزمون این فرضیه نیز از آزمون برابری دو ضریب یک رگرسیون استفاده گردید. نتایج آزمون نشان می دهد که مقدار P-value حاصل شده برای آماره t کوچکتر از سطح خطای 5 درصد می باشد و لذا فرضیه صفر رد می شود و فرضیه نقیض پذیرفته می شود. به بیان دیگر همبستگی دوره زمانی جزء غیر عادی نسبت حاشیه سود با نسبت حاشیه سود آتی ( در مدل 1-4 )، از نظر آماری با همبستگی دوره زمانی جزء غیر عادی نسبت گردش دارایی های عملیاتی با نسبت گردش دارایی عملیاتی آتی ( در مدل 2-4 ) برابر و یکسان نیست. همچنین مقایسه ضرایب تعیین تعدیل شده هر دو مدل نشان می دهد که در شرکتهای بورس اوراق بهادار تهران، همبستگی دوره زمانی جزء غیر عادی نسبت حاشیه سودبا متغیر نسبت حاشیه سود قوی تر ازهمبستگی دوره زمانی جزء غیر عادی نسبت گردش دارایی ها با نسبت گردش دارایی هاست که با نتایج به دست آمده در تحقیق مارک تی سولیمن در(2004 ) متفاوت است و توجه مدیران برای کسب بازده دارایی ها بالاتر در ایران بیشتر متوجه افزایش حاشیه سود و نه افزایش راندمان و کارایی عملیاتی است.

 

نتیجه گیری:

نتایج آزمون های آماری و تفسیر نتایج تحقیق

 

 

محدودیت های تحقیق :

1-محدودیت نخست این تحقیق، به دوره زمانی بالنسبه کوتاه آن باز می گردد. از آنجا که دسترسی به اطلاعات مربوط به شرکت ها در سال های قبل از 1377 برای این تحقیق میسر نبوده است، لذا دوره زمانی این تحقیق دوره زمانی 84-77 انتخاب گردید و لذا از آنجا که این تحقیق ممکن است به زمان طولانی نیاز داشته باشد. بنابراین بایستی در تعمیم نتایج این تحقیق با احتیاط برخورد کرد.

2-در انجام هر تحقیق بایستی اثر متغیرهای مداخله گر یا مزاحم را کنترل نمود. در این تحقیق عامل صنعت به عنوان یک متغیر مداخله گر احتمالی مورد کنترل قرار نگرفت. به عبارت دیگر، آزمون فرضیه های تحقیق به طور جداگانه برای هر صنعت ویژه انجام نشده است و برای مثل نمی توان نتیجه گرفت که نتایج این تحقیق برای هر یک از طبقات صنعت نیز قابل تعمیم است.

3-نتایج تحقیقات گذشته در ایران نشان می دهد که رابطه ی معناداری میان دوره ای از چرخه عمر که شرکت در آن قرار دارد و اطلاعات مالی آن وجود دارد. در انجام این تحقیق دوره ای از چرخه عمر که شرکتها در آن قرار دارند به عنوان یک متغیر کنترل احتمالی مورد ملاحظه قرار نگرفته است. این دوره های چرخه عمر ویژگی های مالی مشخصی را برای شرکت ها به همراه می آورند که می تواند بر نتایج طبقه بندی این تحقیق تاثیر گذاشته و تعمیم آن را با مشکل مواجه کنند.

4-ممکن است که متغیرهای دیگری همچون تکنولوژی و شرایط اقتصادی و سیاسی در کل اقتصاد       می بایست. در مدل های رگرسیونی تحقیق تاثیر داشته باشد که در انجام این تحقیق اثر آنها بررسی نشده است.

5-اندازه و سایز شرکت ها به عنوان نماینده ای برای محیط اطلاعاتی آنها در این تحقیق مورد کنترل قرار نگرفته است.

پیشنهادات

1-نخستین پیشنهاد این تحقیق آن است که برای شرکتهایی که در یک طبقه ی صنعت قرار دارند، شاخص های صنعت نمی تواند نشان دهنده نسبت های بهینه و ساختار عملیاتی مناسب باشد چرا که این تحقیق نشان می دهد که در شرکتهای بورسی عضو یک صنعت ویژه رقابت موثری بر سر قیمت گذاری و همچنین رقابت بر سر افزایش کارایی عملیاتی در شرکت های درون یک صنعت وجود ندارد.

2-پیشنهاد دیگر این تحقیق به مدیران و تحلیلگران مالی آن است که استفاده از شاخص های صنعت برای پیش بینی بازه دارایی های عملیاتی باتوجه به تحلیل دوپانت توان پیش بینی مدل را افزایش نمی دهد، و لذا بایستی از شاخص های دیگری برای این پیشبینی استفاده نمایند.

3-همچنین تحقیق حاضر به مدیران و تحلیلگران مالی پیشنهاد می دهد که سیاست گذاری رقابتی در شرکت های عضو هر صنعت در ایران به جای تمرکز بر افزایش حاشیه سود از طریق افزایش قیمت ها به شکل عمده ای بر کاهش حاشیه سود و افزایش کارایی عملیاتی، متمرکز شود.

پیشنهادات برای تحقیقات آینده :

همچنین این تحقیق پیشنهادهای ذیل را جهت پژوهش های آینده در این باره مطرح می سازد :

1- پیشنهاد دیگر این تحقیق برای پژوهش های آینده آن است که نتایج این تحقیق برای هر طبقه صنعت به طور جداگانه مورد مطالعه قرار بگیرد. همچنین در تحقیقات بعدی می توان متغیرهای مداخله گری همچون اندازه شرکت و دوره چرخه عمر شرکت ها را کنترل و آزمون های تحقیق را تکرار کرد.

2-پیشنهاد می شود در تحقیقات آینده، رابطه ی متغیرهای مستقلی همچون تکنولوژی و تورم با نسبت بازده دارایی های عملیاتی (واجزای آن همچون نسبت حاشیه سود و نسبت گردش دارایی های عملیاتی) در هر صنعت مورد مطالعه قرار بگیرد.

3-همچنین در تحقیقات آتی می توان تحقیقی مشابه تحقیق حاضر را با توجه به شاخص میانگین کل در بورس اوراق بهادار تهران آزمون نمود.

 

منابع فارسی

احیایی، عباس،« بررسی رابطه معیارهای مالی عملکرد شرکتها با پاداش پرداختی به مدیران»، پایان ‌نامه کارشناسی ارشد ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد، زمستان1377.

اژدری، احمد،پیش بینی قابلیت سودآوری شرکتها با استفاده از نسبت های سودآوری، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشکده حسابداری و مدیریت دانشگاه شیراز،1380، به راهنمایی جمال رودکی.

 

افشاری، اسدالله، مدیریت مالی در تئوری و عمل جلد اول- چاپ اول 1378.

اکبری، فضل الله، تجزیه و تحلیل صورتهای مالی، مرکز تحقیقات تخصصی حسابداری و حسابرسی سازمان حسابرسی، چاپ هشتم 1385.

ایروانی، مجید، بررسی محتوای اطلاعاتی نسبتهای مالی شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد،1376 به راهنمایی دکتر ایرج نوروش.

آذر،عادل؛ مومنی، منصور، آمار و کاربرد آن در مدیریت، انتشارات سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها ( سمت).

آزاد، محمد، محتوای اطلاعاتی پیش بینی سود شرکتها، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز دانشکده اقتصاد و حسابداری، پاییز 1383. به راهنمایی دکتر حمید خالقی مقدم.

تقوی، مهدی. مدیریت مالی(1)، انتشارات دانشگاه پیام نور،چاپ سوم خرداد1377.

جهانخانی، علی، پارسائیان، علی، مدیریت سرمایه گذاری و ارزیابی اوراق بهادار، انتشارات دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، چاپ اول، دی1376.

 

تهرانی، رضا، نوربخش ، عسگر، مدیریت سرمایه گذاری ، نشر نگاه دانش، چاپ اول، بهار1382.

.

 

محمد،،بررسی نسبتهای مالی در صنعت مرغداری کشور در طی 5 سال اخیر،پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز دانشکده اقتصاد و حسابداری، شهریور1378. به راهنمایی دکتر علی وثوق.

 

رساله کارشناسی ارشد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران،84-1383. به راهنمایی دکتر محمد رضا ستایش.

 

30.مهام،کیهان، اثر گزارش اجزاء سود حسابداری بر افزایش توان پیش بینی سود.رساله دکتری،دانشکده حسابداری و مدیریت علامه طباطبایی تهران،1379.

31.نوروش، ایرج، دیانتی دیلمی،زهرا ، مدیریت مالی( 1) ، چاپ و انتشارات دانشگاه تهران، چاپ اول، پاییز 1383.

 

32.نوروش، ایرج؛ غلام زاده ، مهدی، بررسی رفتار سود حسابداری با استفاده از سری های زمانی باکس-جنکینز، بررسی های حسابداری و حسابرسی، مجله دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، سال دهم، شماره 31، بهار 1382.

 

33.نیکو مرام ، هاشم ، رهنمای رود پشتی، فریدون ، هیبتی، فرشاد ، مبانی مدیریت مالی جلد(1)، انتشارات ترمه، چاپ دوم، 1381.

 

34.وستون، فرد، بریگام ، یوجین، ترجمه عبده تبریزی، حسین، مشیرزاده مویدی ، پرویز، مدیریت مالی، چاپ مروی، چاپ هشتم، زمستان 1368.

منابع لاتین

1.Altman E. I : Financial Ratios. Discriminate Analysis and the     prediction of Corporate Bankruptcy : Journal of Financial         Vol.23September 1968.      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 Palepu,K.G., P.M. Healy, and V.L. Bernard. 2000. Business Analysis and Valuation. Souh Western College Publishing.

 

16Penman, S.H. 1991. An evaluation of accounting rate-of-return.Journal of accounting, Auditing and Finance,233-255.

 

 

ial statements. John Wiley and Sons,Inc.  

 

20. Zhang, yinglei, Nat Operating Assets as a Predictor of Industry Stack Returns, the Chinese University of Hong Kong, Aptil2006, p.

1-DuPont Analysis

1-Return-on-net-operating ass

2asset turnover operating3-profit margin

Mark T soliman 1

۱۳۹۴

فوق العاده نوبت کاری :

در صورتی که نوبت کار کارگر در صبح و عصر واقع شود ۱۰ درصد حقوق ماهانه خود را علاوه بر حقوق به عنوان فو ق العاده نوبت کاری دریافت خواهد کرد ۲- در صورتیکه نوبت کار کارگر در صبح و عصر و شب واقع شود ۱۵ درصد حقوق ماهانه خود ار علاوه بر حقوق به عنوان فوق العاده نوبت کاری دریافت خواهد کرد ۳- در صورتیکه نوبت کار کارگر در صبح و شب یا عصر و شب واقع شود ۲۲/۵ در صد حقوق ماهانه خود ار علاوه بر حقوق به عنوان فوق العاده نوبت کاری دریافت خواهد کرد.
اضافه کاری :

در شرایط عادی هر کارگر می تواند روزانه ۴ ساعت اضافه کار انجام دهد ۲- اضافه کار باید با توافق طرفین باشد ۳- میزان فوق العاده اضافه کار ۴۰ در صد اضافه بر مزد هر ساعت کارعادی می باشد.
بیمه :

کلیه کارفرمایان کارگاهها ی مشول قانون کار جمهوری اسلامی ایران مکلف اند بر اساس قانون تامین اجتماعی و ماده ۱۴۸ قانون کار نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام نمایند و در صورت استکناف با توجه به ماده ۱۸۳ قانون فوق الذکر با آنها رفتار خواهد شد. حسابداری حسابرسی مالی مالیاتی

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />