Quantcast

آیا بیمه نکردن کارآموزان غیر قانونی است؟

آیا بیمه نکردن کارآموزان غیر قانونی است؟

آیا بیمه نکردن کارآموزان غیر قانونی است؟

شرکتهایی که کارآموز جذب می کنند ، توجه کنند !

کارآموزی یا اشتغال به کار ؟ کدامیک ؟

سلام به شما کاربران عزیز ، امروز در خدمت شما هستیم با یکی از نکات دیگر در رشته حسابداری ، با توجه به ازدیاد شرکتهای حسابداری در سراسر کشور ، و به تبع آن جذب کارآموزان حسابداری در این شرکتها ، لازم دیدم نحوه برخورد قانونی در این زمینه را تشریح کنم. در حالت کلی کارآموزانی که وارد شرکتهای حسابداری و حسابرسی می شوند به دو دسته تقسیم می شوند :

 

الف : کسانی که فقط برای گرفتن حرفه خاصی ، بازآموزی یا ارتقاء مهارت برای گرفتن مدت معین در مراکز کارآموزی ویا آموزشگاه های آزاد آموزش می بینند .

ب : افرادی که به موجب قرارداد کارآموزی به منظور فراگرفتن حرفه ای خاص برای مدت معین که بیش از سه سال نباشند در شرکتی معین ، کارآموزی توام با کار اشتغال دارند .

 

آیا بیمه نکردن کارآموزان غیر قانونی است؟

مبحثی که بیشتر در این بخش صحبت می کنیم قوانین بیمه ای کارآموزان می باشد ، طبق ماده ۳۳ قانون تامین اجتماعی ، حق بیمه کارآموزان باید به نسبت مزد یا حقوق آنها پرداخت شود و در هر حال میزان حق بیمه در این مورد نباید از میزانی که به حداقل مزد یا حقوق تعلق می گیرد کمتر باشد . در صورتی که مزد یا حقوق کارآموز کمتر از حداقل دستمزد باشد پرداخت مابه التفاوت حق بیمه سهم کارآموز به عهده کارفرما خواهد بود .

حتما بخوانید  مجوز فعالیت سیزدهمین سبدگردان صادر شد

تبصره ۱ ماده ۱۱۲ مقرر می دارد که کارآموزان مقرر در بند الف ، ممکن است افرادی باشند که مطابق توافق کتبی منعقده با کارفرما به مراکز کارآموزی معرفی می شوند و یا داوطلب می باشند که شاغل نیستند و راساً به مراکز کارآموزی مراجعه می نمایند . در صورتی که کارآموزان شاغل باشند ، مشمول ماده ۱۱۳ قانون کار می گردند . ماده ۳۳ ق.ت.ا بیشتر مشمول کارآموزان بند ب می باشد . یعنی افرادی که به موجب قرارداد کارآموزی در شرکتی توام با کار اشتغال دارند .

در مورد محاسبه حق بیمه کارآموزان ، مطابق بند ب ماده ۱۱۳ قانون کار ، مزد افراد در دوره کارآموزی از مزد ثابت و مزد مبنا کمتر نخواهد بود ، با توجه به اینکه حق بیمه بر اساس مزد ، تعیین می گردد ، لذا چون مزد این قبیل کارآموزان ، کمتر از مزد مبنا نمی باشد ، لذا حق بیمه سهم آنها نیز کمتر از آنچه به حداقل حقوق مشمولین قانون کار تعلق می گیرد ، نخواهد بود .

آیا بیمه نکردن کارآموزان غیر قانونی است؟

کارآموزان موضوع ماده ۳۳ ق.ت.ا ممکن است درآمد و مزدشان کمتر از حداقل حقوق مقرر در قانون کار باشد ، همان گونه که گفته شد حق ییمه نیز با توجه به حقوق دریافتی بیمه شده تعیین می گردد ، بنابراین در صورتی که مزد یا حقوق کارآموز کمتر از حداقل حقوق باشد که به مشمولین قانون کار تعلق می گیرد ، با توجه به اینکه حق بیمه سهم کارآموز و کارفرما نیز از آنچه به حداقل حقوق قانون کار تعلق می گیرد ، کمتر است ، لذا مطابق قسمت اخیر ماده ۳۳ ، پرداخت مابه التفاوت حق بیمه سهم کارآموز به عهده کارفرماست .

2 نظر

  1. BHWBHW:

    I really like reading through a post that can make people think. Also, many thanks for allowing for me to comment!

  2. manicuremanicure:

    Thanks , I've recently been searching for info about this topic for ages and yours is the greatest I've came upon till now. But, what in regards to the bottom line? Are you certain about the supply?


Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />