Quantcast

راهنمای نامنویسی و اخذ کدکارگاه از سازمان تامین اجتماعی

راهنمای نامنویسی و اخذ کدکارگاه از سازمان تامین اجتماعی

 

CW_web

 

کارفرمایان کارگاههای مشمول قانون باید ظرف مدت ۱۵ روز ازتاریخ تاسیس به منظور بیمه کردن کارکنان خود به نزدیکترین شعبه تامین احتماعی واقع درمحدوده عملکرد کارگاه مراحعه کنند ومدرکی را که نشانگر کارفرما بودن آنها می باشد، به شعبه تحویل داده و کد کارگاه دریافت نمایند.

 

نامنویسی و اختصاص  کد کارگاه براساس فعالیت اقتصادی هر کارگاه از وظایف واحد نامنویسی و حساب های انفرادی بوده و از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، بدون شناخت فعالیت های اقتصادی وکدگذاری کارگاه ها ، انجام تعهدات صندوق در قبال بیمه شدگان مقدور نیست ، این امر علاوه بر انتظام لیست های کارگاهی و پرونده های مطالباتی و سهولت در نگهداری حساب جاری کارگاه ها ( مطالبات ) و دسترسی سریع به پرونده های کارگاهی ، در حفظ و ثبت سوابق بیمه شدگان شاغل نیز موثر می باشد . با اختصاص شماره به کارگاه ، ارتباط آن با صندوق در مدت فعالیت کارگاه پیوسته با شماره تعیین شده برقرار و کلیه مدارک از قبیل پرداخت ها ، بازرسی ها ، مکاتبات و لیست های حقوق و دستمزد در پرونده هایی که تحت همان شماره در قسمت ها درآمد هر شعبه تشکیل می شود حفظ و نگهداری و اطلاعات مربوطه در سیستم منعکس می شود شماره مذکور منحصر به فرد بوده و تا زمانی که تغییر اساسی در موجودیت کارگاه  یا فعالیت ان به وجود نیاید ثلبت باقی خواهد ماند.نحوه عملکرد و ارائه کد کارگاهی بدینصورت می باشد گاه پس از شناسایی اولیه کارگاه از طریق بازرسی و اعلام کارفرما،واحد درامد براساس مدارک ارایه شده اقدام به تنظیم اولین برگه تشکیل پرونده درامد که اولین برگه پرونده مطالباتی محسوب می شود،می کند،با اخذ کد کارگاه نسبت به تشخیص نوع کد کارگاه از واحد حساب های نامنویسی و حساب های انفرادی می نماید که این واحد با توجه به دستورالعمل های صادره و تطبیق فعالیت اقتصادی کارگاه ،نسبت به تشخیص کد نوع فعالیت اقدام و سپس با مراجعه به دفتر ثبت مشخصات کارفرمایان و با در نظر گرفتن ردیف همان فعالیت به کارگاه ذی ربط شماره کارگاه را اختصاص می دهد.این شماره که از ده رقم تشکیل شده شامل سه رقم اول سمت چپ مربوط به کد شعبه و سه رقم دوم سمت چپمعرف نوع فعالیت اقتصادی کارگاه و چهار رقم بعدی شماره سریال می باشد.همچنین یک رقم هم نیز به عنوان کد کنترل کامپیوتری(دیجیت)به ان اضافه می شود.

برای تخصیص کد به پیمانکاری ها از روش متفاوتی استفاده شده و کد تخصیصی  آنها عبارت خواهد بود،از شماره ده رقمی که سه رقم اول سمت چپ کد شعبه و دو رقم بعدی همواره  صفر و پنج رقم اخر شماره سریال مسلسل کد پیمانکاری ها است و از شماره ۹۹۹۹۹ ادامه می یابد.شماره پیمانکاری ها همچون کد سایر فعالیت های اقتصادی دارای عدد کنترل (دیجیت)می باشد.البته جهت دفاتر مرکزی شرکت ها و موسسات پیمانکاری طبق روال معمول شماره کارگاه اختصاص داده می شود و پس از ورود مشخصات کارگاهی در دفاتر مورد نظر عینا نسبت به ثبت اطلاعات در سیستم مربوطه اقدام لازم به عمل می آید.

سایر موارد مهم

۱-با توجه به اصل کلی “هر کارگاه یک شماره کارگاهی” لذا شماره۸ کارگاه نباید تغییر کند،بنابراین شماره کارگاه تعطیل و برچیده شده را نمی توان برای کارگاه دیگری اختصاص داد ودرصورت تغییر فعالیت اقتصادی کارگاه باید مدارک رسمی و مجوز لازم ارایه شود.تا نسبت به تغییر شماره مربوطه اقدام و شماره قبلی به هیچ وجه به کارگاه دیگری اختصاص داده نخواهد شد.ضمنا اگر برای یک کارگاه به اشتباه دوکد کارگاهی اخذ شده باشد می بایست که کدصحیح را انتخاب نموده و کد دیگری را معلق کرد و چنانچه دو کد مشابه اخذ شد آن کدی که قدمت بیشتری دارد انتخاب و کد دیگر معلق وبلااستفاده خواهد بود و پرونده مربوطه  در یکدیگر ادغام و تجدید محاسبه صورت می پذیرد .مجازست پروژه،کدهای دیگر با برگ جدا بوده .پرونده و توضیحات  در ردیف دو در پرونده  مربوطه بایگانی تا موجب سردرگمی آتی نگردد.

۲-در صورتی که قرارداد پیمان مجددا موردتجدید نظر قرار گیرد،کد فعالیت پیمان جدید به کارگاه پیمانکاری اختصاص نمی یابد،بلکه نامنویسی کارگاه پیمانکار با ردیف پیمان جدید که با۰۰۱ شروع شده در سیستم مربوطه اختصاص و تا ۹۹۹ادامه می یابد.

۳-به دفتر مرکزی پیمانکاری ها همانند کارگاه های غیر پیمانکاری،با توجه به نوع رشته فعالیت اقتصادی کد اختصاص می یابد.

۴-چنانچه در آینده رشته فعالیت اقتصادی جدیدی شناسایی و فعالیت مزبور در اعداد کدهای تخصیصی در فهرست جداول پایه نباشد.پس از شناسایی و تشخیص نوع رشته فعالیت از طریق انجام بازرسی کارگاهی و اخذ مدارک ومستندات کارگاه،مراتب باید از طریق ادارات کل استان ها به اداره کل نامنویسی و حساب های انفرادی اعلام شود.

 

الف)مواردی که شماره کارگاه تغییر می نماید شامل:

۱-کارفرما فعالیت اقتصادی خود راتغییردهد.مثلا کارگاه بنگاه املاک بوده و به خواروبار فروشی تغییر کند.

۲-محل کارگاه تغییر کند.(در صورت حقیقی بودن کارگاه)مثلا اگر کارگاه سمساری  با کد کارگاهی خاص به محل دیگری نقل ومکان کند در محل جدید می بایست کد جدید سمساری بگیرد.

۳-در صورت اخذ دو یا چند کد کارگاهی به طور همزمان برای کارگاه.

ب)مواردی که شماره کارگاه تغیر نمی کند شامل:

۱-در صورت تغییر کارفرما.

۲-کارگاه بدون تغییر محل در حوزه عمل شعبه دیگری قرار گیرد.(مثلا بعلت ایجاد استان جدید یا تغییر تقسیمات کشوری مانند شهر شدن و…)

۳-کارگاه دارای شخصیت حقوقی بوده و به صورت شرکت باشدیا تغییر محل دهد ومحدوده فعالیت آن از محدوده یک شعبه به محدوده شعبه دیگری انتقال یابد.

پ)مدارک لازم جهت تخصیص کد کارگاه:

۱-درخواست کارفرما

۲-برگ اطلاعات هویتی مربوط به کارگاه(برگ تشکیل پرونده پیوست)

۳-گزارش بازرسی کارگاه

۴-اجاره نامه یا سند مالکیت،پروانه کسب/جواز پروانه بهره برداری موافقت اصولی_اساسنامه،اگهی تاسیس،یا تغییرات مربوط(اگهی روزنامه).

2 نظر

  1. BHWBHW:

    Amazing! Its genuinely remarkable paragraph, I have got much clear idea concerning from this piece of writing.

  2. manicuremanicure:

    I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays.


Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />