Quantcast

راهنمای نامنویسی بیمه شدگان کارگاه و افراد تحت تکفل آنان

راهنمای نامنویسی بیمه شدگان کارگاه و افراد تحت تکفل آنان
دانلود فرم نامنویسی بیمه تامین اجتماعی

فرم نامنویسی بیمه تامین اجتماعی

افرادی که به تازگی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار میگیرند می بایست اطلاعات هویتی و بیمه ای آنان در پایگاه اطلاعات شعبه موردنظر ثبت نام گردد از اینرو  جهت شناسائی ، انجام امور بیمه ای و طبقه بندی مستندات آنان یک شماره بیمه منحصر بفرد به آنان اختصاص داده می شود.

 

ارائه خدمات بیمه ای و درمانی به جامعه تحت پوشش ، مستلزم شناسایی و نامنویسی بیمه شدگان بوده ، یا دراختیار داشتن اطلاعات هویتی ، نخستین گام برای جمع آوری ، نگهداری سوابق و کارکرد بیمه شدگان و متعاقب آن ارایه خدمات کوتاه مدت و بلند مدت تامین اجتماعی محسوب می شود. به عبارتی انجام کلیه تعهدات قانونی سازمان از جمله : درمان ، غرامت دستمزد ، مستمری های بازنشستگی ، از کارافتادگی ، بازماندگان ، بیمه بیکاری ، کمک ازدواج ، کمک بارداری ، پروتز و ارتز ( وسایل کمک پزشکی ) ، کمک هزینه کفن و دفن و …منوط به نامنویسی و شناخت دقیق بیمه شدگان است .

واحد شناسایی ونامنویسی مسئولیت گردآوری ونگهداری اطلاعات هویتی بیمه شدگان وکارگاه ها را به عهده دارد و نامنویسی اولیه شامل موارد زیر می باشد .

      ۱)نامنویسی بیمه شده اصلی

     ۲) نامنویسی بیمه شده تبعی

     ۳) نامنویسی کارگاه

     ۴) نامنویسی کارفرما

 

  • نامنویسی بیمه شده اصلی :

بیمه شدگان مشمول قانون تامین اجتماعی پس از پرداخت حق بیمه و قید نام فرد در لیست های ارایه شده از جانب کارفرما ، یا گزارش های بازرسی ( درخصوص بیمه شدگان اجباری ) و انعقاد قرارداد (در خصوص بیمه شدگان خاص : شامل اختیاری ، صاحبان حرف و مشاغل آزاد ، رانندگان ، نویسندگان  و …) در زمره بیمه شدگان تحت پوشش سازمان قرار می گیرند.لیکن فرد بیمه شده تا هنگامی که درشعب سازمان نامنویسی ننموده و از طریق ارایه مشخصات کامل هویتی ودریافت شماره اختصاصی ۸ رقمی تامین اجتماعی شناخته نشود، نمی تواند از مزایای قانونی سازمان برخوردار شود ، لذا به منظور شناسایی آنان ضروری است افراد مذکور با مراجعه به واحد های نامنویسی و حساب های انفرادی و تکمیل و ارایه فرم پرسشنامه نامنویسی و مدارک مورد نیاز نسبت به دریافت شماره شناسایی اقدام نمایند.

بدیهی است پس ازشناسایی  و نامنویسی براساس شماره ۸ رقمی دریافتی ، پرونده فنی جهت وی توسط واحد امور فنی بیمه شدگان تشکیل خواهد شد .

مراحل نامنویسی بیمه شدگان : نامنویسی  بیمه شدگان براساس فرم پرسشنامه اولیه انجام می شود که به شرح زیر است :

الف ) تکمیل اطلاعات توسط متقاضی

آن عده از بیمه شدگانی که برای نامنویسی به شعبه مراجعه می نماینداعم از اینکه قبلاشماره بیمه دریافت نموده و یا شماره دایم به آنان اختصاص نیافته باشد باید پرسشنامه نامنویسی را تکمیل و اثر انگشت و امضای فرد بیمه شده درآن درج و متعاقب آن متقاضی فرم مذکور را همراه با اصل یا تصویر خوانا و غیر مخدوش شناسنامه ، وکد ملی شخصا یا از طریق کارفرما و یا نماینده او به شعبه ارایه نمایند .

ب ) تکمیل اطلاعات توسط واحد نامنویسی

مدارک مورد نیاز:

  • تکمیل پرسشنامه اولیه نامنویسی   
  • اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی

واحد نامنویسی پس ازکنترل قسمت تکمیل شده مربوط به متقاضی، مشخصات فرد بیمه شده را براساس اصل یا تصویر شناسنامه و مشخصات محل اشتغال وی را از روی صورت دستمزد،حقوق و مزایا یا قرارداد بیمه شدگان خاص یا سیستم بازرسی کارگاه برحسب مورد به طور کامل تکمیل ودر صورتی که فرد بیمه شده فاقد شماره هشت رقمی وفاقداشتغال درکارگاه دیگری باشد،پس ازاطمینان از صحت اطلاعات ، نسبت به  تخصیص شماره به بیمه شده اقدام می نماید و نسبت به اخذ نسخه چاپی پرسشنامه اولیه نامنویسی اقدام و مراتب را جهت امضا و تایید نهایی به رویت بیمه شده اصلی می رساند .

پ ) اطلاع رسانی به کارفرمایان

قسمت پایین این فرم جهت اطلاع کارفرما از شماره بیمه اختصاص داده شده و استفاده از شماره مذکور در زمان ارسال لیست به شعبه مورد بهره برداری قرار می گیرد .پس از انجام عملیات و تکمیل فرم ذی ربط قسمت پایین برگ پرسشنامه نامنویسی برای اطلاع کارفرما از شماره تخصیص یافته جدا و پس از امضای رییس شعبه به مهر شعبه ممهور و برای کارفرما از طریق تحویل به بیمه شده یا نماینده کارفرما ، اقدام گردد.

چنانچه بیمه شده دارای بیش از یک شماره ۸ رقمی دایم باشد ، براساس تاریخ نامنویسی اولین شماره تخصیصی ملاک عمل قرار خواهد گرفت و سایر شماره ها باید ادغام گردد .

دانلودفرم نامنویسی اولیه در سازمان تامین اجتماعی 

1 نظر

  1. BHWBHW:

    Greetings! I've been following your web site for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Dallas Texas! Just wanted to mention keep up the great work!


Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />