Quantcast

قبل از عملیات حسابداری خود را گرم کنید

قبل از عملیات حسابداری خود را گرم کنید

ورزش

به نام خدا و سلام ،اگر امور مالی یک شرکت و یا فروشگاه را به عنوان یک رشته ورزشی در نظر بگیرید قطعاً نیازمند رعایت یک سری قوانین و مقررات هستید تا ضمن ورود موفق به این رشته بتوانید نتایج خوبی را هم رقم بزنید. فرض کنید به عنوان  یک ورزشکار تصمیم دارید وارد رشته کاراته شوید ، قطعا هدفتان کاهش وزن و صرفا حفظ سلامتی مطلق نیست بلکه به چند دلیل تصمیم  گرفته اید! اول اینکه علاقه به کاراته داشتید، دوم اینکه به دنبال کسب نتیجه و یادگیری یک فن در این حوزه هستید و سوم که مهمترین عامل ممکن است باشد اینکه به جایگاه حرفه ای رشته کاراته برسید.حالا بیاییم سراغ کار خودمان .

 

در حسابداری افرادیکه به دنبال پیاده روی و حرکات نرمشی جهت سالم بودن و بیمار نشدن هستند و ترجیح می دهند روزی مثلا نیم ساعت پیاده روی کنند تا چاق نشوند و سالم بمانند همان اپراتورها هستند که تنها کار با نرم افزار حسابداری را حسابدار بودن می دانند و بجای پیگیری علاقه و مقام قهرمانی در ورزش حرفه ای به چند حرکت نرمشی بسنده می کنند. ولی حالا حسابدارانی که با علاقه وارد این رشته می شوند همانند ورزشکاری هستند که به دنبال یادگیری فنون اختصاصی رشته کاراته بوده و کسب مقام قهرمانی هدف اصلی آنان می باشد. خوب برای شروع ابتدا در یک باشگاه ثبت نام می کنید و طی روزهای خاصی به این باشگاه مراجعه می کنید . تمامی اهداف هم زمانی هم که می خواهید صرف کنید حالا مشخص می شود . تازه رسیدیم به موضوع اصلی مطلب و آن هم گرم کردن است . شاید اگر همان اول برای شما کار سندرسی و کنترل اسناد حسابداری را توضیح می دادم کمی بدون ذکر مثال مشکل بود ولی حالا خودتان تا آخر داستان را متوجه شده اید و من هم چند تکنیک در ادامه خدمت شما ارائه خواهم کرد.

پس به این نتیجه رسیدیم که ما برای تبدیل شدن به کاراته کار باید تازه ببینیم در چه گرایشی می خواهیم فعالیت کنیم مثلا کیوکوشین یا شتوکان . در حسابداری هم همینطور . یک حسابدار برای تبدیل شدن به یک فرد تمام کننده در امور مالی نیازمند انجام یک سری از آیتم ها می باشد که در هر گرایشی الزامی است و اگر این حرکات را به خوبی فرا نگرفته باشد ممکن است در ادامه با شکست مواجه شود.

۵ حرکت مهم قبل از شروع به عملیات حسابداری با فرض حل مسائل تئوریک و دانشی این رشته شامل موارد زیر است :

 1. آموزش بایگانی
 2. آموزش سندرسی
 3. آموزشی رفتار حرفه ای
 4. آموزش استاندارد های مورد نیاز شغلی
 5. آموزش تهیه صورتهای مالی

برای اجرای این حرکت هم تعدادی ابزار ممکن است به کمک شما بیایند که می توان به کتاب استانداردهای حسابداری انتشارات سازمان حسابرسی ، نرم افزار حسابداری ، اساسنامه موسسه ، لوازم التحریر ، ماشین حساب ، رایانه و …..

نکته مهم اینجاست که شما چگونه به کمک این ابزار این حرکات را بخوبی انجام دهید تا ضمن گرم شدن حالا با انرژی به سمت استقبال حسابرسان و مممیزین سازمان مالیاتی بروید. امروز برای شما چند نکته مهم از از سندرسی را توضیح می دهم. کنترل اسناد حسابداری یکی از مهم ترین بخش های کاری حسابداران است . حوصله و دقت از کاربردی ترین لوازم این قسمت است .فرض کنید هم اکنون شما به عنوان یک حسابدار معمولی مشغول هستید. سوال این است که در بدو ورودتان کدام گزینه را انتخاب می کنید ؟ شاید نرم افزار حسابداری  بیشترین توجه شما را جلب کند و بخواهید بیشتر در این مورد اطلاع کسب کنید و نظر بدهید .به نظر من برای شروع بد نیست در ابتدا بدون توجه به نوع نرم افزار نگاهی به اسناد و مدارک بایگانی شده بیندازید .به عنوان مثال شما می توانید یکی از اسناد حسابداری را به همراه مدارک پیوست آن بیرون آورده وبطور کامل آن را تجزیه کنید .در بررسی سند نکاتی را باید مدنظر بگیرید ، اول اینکه آیا سند قطعی شده؟ و  با مدارک پیوست آن مطابقت دارد یا خیر ؟

نکته مهم بعد از این کنترل ، صحت درستی و محاسبه ضمائم  است .صحت درستی یا منطقی بودن یعنی اینکه آیا وقوع سند مشاهده شده می تواند واقعی باشد و یا دور از تصور است . به عنوان مثال قبض سوخت . اینکار نامش اندازه گیری است. در حسابداری وقتی شما برای یک رویداد ثبت انجام می دهید و قسمتی از آن را در بدهکار و قسمت دیگر را در بستانکار ثبت می کنید یعنی این رویداد را اندازه گیری کرده اید.

شرکتی را در نظر بگیرید که یکدستگاه وانت جهت حمل ونقل اجناس دارد .این خودرو دارای مصرف روزانه مشخصی است ، اگر در یک روز بیش از حالت عادی مصرف داشته باشد ،در این صورت شما می توانید در مورد درستی این رویداد سوال کنید .نکته دیگر این است که تمامی این قبوض باید دارای مهر جایگاه سوخت باشد . مطابقت مقدار لیتر مصرفی با وجه پرداختی از دیگر موارد کنترلی است .کنترل اسناد حسابداری میزان دقت و توجه  حسابداران را انعکاس می دهد و می تواند در عملکرد آنها تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

یکی از موارد قابل توجه در بررسی اسناد ، مسئله ارزش افزوده است . شاید شما فاکتورهای خرید زیادی را در هزینه های تنخواه دید باشد که بعد از جمع فاکتور مبلغ ارزش افزوده به آنها اضافه شده باشد .بعد از بررسی منطقی بودن و درستی محاسبه ، گواهینامه ارزش افزوده فاکتور الزامی است . یعنی فروشنده کالا حتما” باید یک نسخه کپی از گواهینامه ارزش افزوده را برای شما ارسال کند . در غیر اینصورت مبلغ پرداختی جمع فاکتور منهای مبلغ مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود .زیرا تنها مجوز اعمال مالیات بر ارزش افزوده داشتن گواهینامه نظام مالیات بر ارزش افزوده در تاریخ صدور فاکتور است .

در حالت کلی اسناد حسابداری به چند دسته تقسیم می شود :

 • اسناد و مدارک انواع هزینه ها
 • مدارک مربوط به انواع بیمه
 • لیست حقوق و بیمه کارکنان
 • قراردادهای خرید و فروش و پیمانکاری
 • مدارک و اسناد مربوط به دارایی ثابت
 • چکهاو اسناد دریافتنی
 • چکها و اسناد پرداختنی
 • فروش و درآمدها
 • محاسبات مالیات و ذخایر

شما با بررسی و طبقه بندی از نظر تنوع و تاریخ مدارک ، می توانید به راحتی اسناد حسابداری روزانه را صادر کرده و وارد دفاتر حساب مشخص شده نمایید .امید است با صبر و حوصله کافی بتوانید تمامی مدارک را با دقت و مو به مو کنترل کرده و سپس با نهایت دقت در سیستم مورد نظر ثبت نمایید .

3 نظر

 1. سحرسحر:

  بدون تعارف عرض کنم سایت خیلی زیبایی دارین بسیار عالی بسیار تک و بی نقصه

 2. BHWBHW:

  Hi there friends, how is everything, and what you desire to say on the topic of this article, in my view its in fact awesome in favor of me.

 3. manicuremanicure:

  It's very trouble-free to find out any topic on web as compared to books, as I found this post at this website.


Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />