Quantcast

مالیات بر ازش افزوده چیست ؟

مالیات بر ازش افزوده چیست ؟

pizzeriauno restaurant dubai interior 28 550x370 20111026225142 مالیات بر ازش افزوده چیست ؟

با سلام و عرض ادب حضور همه کاربران عزیز و ارجمند ، شما دوستان که با پیشنهادات و انتقادات خودتان  مارا هر چه بیشتر در نوشتن مطالب یاری می نمایید .

یکی از مسائل مهم مالیاتی که بنظرم رسید راجع به آن  چند خطی بنویسم مالیات بر ارزش افزوده است که چند صباحی است وارد نظام مالیاتی گردیده و همه اشخاص حقیقی و حقوقی موظف به اجرای آن  شده اند.

تعریف ارزش افزوده :ارزش افزوده یعنی تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری شده یک شخص در یک دوره معین

مالیات بر ارزش افزوده  تفکری است که چندین دهه از تجربه مثبت آن در سایر کشورها گذشته و مورد تاکید اکثر صاحبنظران و کارشناسان اقتصادی و مالیاتی بانک جهانی و صندوق بین الملی پول میباشد

در سیستم مالیات بر ارزش افزوده، هر فروشنده در هنگام فروش کالا و خدمات، مالیات متعلقه را بر صورتحساب افزوده و آن را همراه با قیمت کالا و خدمات از مشتری دریافت می نماید. اولین فروشنده، مالیات را یکجا به دولت پرداخت کرده و درمراحل بعدی، هر فروشنده تنها مابه التفاوت مالیات (مالیات دریافتی پس از کسر مالیاتی که خود قبلاً پرداخت نموده) را به حساب سازمان امور مالیاتی واریز می کند.

با توجه به این که در این مالیات، همه مودیان ( اشخاص حقیقی و حقوقی ) برای استفاده از اعتبار مالیاتی ملزم به ارائه فاکتور خواهند بود، زمینه برای شناسایی خود به خود میزان معاملات مودیان فراهم میشود. در نتیجه، یک سیستم اطلاعاتی کامل از معاملات و مبادلات تجاری ایجاد میشود که علاوه بر شفاف سازی مبادلات و فعالیتهای اقتصادی موجب سهولت اعمال مالیاتهای دیگر از قبیل مالیات بر درآمد و مالیات بر مشاغل میگردد.

پرشین حساب  مثال ساده ای  برای شما  ارائه می دهد  تا این تعاریف راحتتر در ذهنتون جا بیفتد،  شرکتی راتصور کنید که به تولید یه کالا مشغول باشد، برای تولید این کالا قطعات مورد نیازش را به قیمت ۵۰۰تومن از بازار تهیه میکند اگه نرخ مالیات ۱۰%باشه این شرکت باید (۵۰=۱۰%*۵۰۰ ) ۵۰ تومن به سازمان مالیاتی، مالیات پرداخت بکنه و هنگام فروش ، کالایش را به قیمت ۸۰۰تومن بفروشد باید هنگام فروش       ( ۸۰=۱۰%*۸۰۰)۸۰تومن علاوه بر قیمت کالا از خریدار کالا بگیرد یعنی ۸۸۰تومن.

درنتیجه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده این شرکت به این صورت است  : ۳۰=۵۰-۸۰  این شرکت باید ۳۰ تومن تو اظهارنامه ارزش افزوده مالیات به سازمان امور مالیاتی پرداخت نماید .

حالا برای آشنایی بیشتر با قانون مالیات بر ارزش افزوده ماده ۱ این قانون رو توضیح میدهم   ، ماده یک قانون : عرضه کالا و ارائه خدمات در ایران و واردات و صادرات آنها مشمول مقررات این قانون میباشد .

منظور از فروش در این ماده ، هرنوع معامله ای است که شما با  مشتری دارید ، ۲حالت بیشتر ندارد یا فروش کالاست یا ارائه خدمات مثالش واضحه ، فروش مثل لوازم یدکی یا لوازم خانگی و … ، خدمات مثل خدمات ارائه شده توسط یک موسسه حسابداری، آموزشگاه علمی و …

شاید این سوال آمده باشد که برای اینکه وارد این سیستم مالیات شویم  چیکار باید بکنیم جوابش بطور خلاصه ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده است ، اجازه بدهید مراحل و نحوه ثبت نام رادربخشهای بعدی  توضیح دهیم .

با آرزوی موفقیت برای همه کاربران محترم

1 نظر

  1. BHWBHW:

    I'm curious to find out what blog platform you have been working with? I'm experiencing some small security problems with my latest blog and I'd like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?


Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />