Quantcast

صورتهای مالی را چگونه تجزیه و تحلیل می کنید!

صورتهای مالی را چگونه تجزیه و تحلیل می کنید!

 

روشن است که استفاده از صورتهای مالی نیاز به داشتن اطلاعات و دانش کافی در مورد فنون تجزیه و تحلیل مالی دارد. انتخاب ارقام و اطلاعات، مقایسه و تعیین رابطه بین آنها و ارزیابی حاصل از آن را تجزیه و تحلیل مالی می‌نامند.

شما به عنوان یک حسابدار چقدر توانایی تحلیل صورت های مالی را دارید؟

تجزیه وتحلیل درونی به روشی اطلاق میشود که در آن اقلام یک ترازنامه و صرت سود و زیان یک سال و رابطه بین آنها مورد بررسی قرار میگیرد تا معیاری برای ارزیابی وضع مالی و اعتباری واحد تجاری که صورتها به آن مربوط میشود به دست آید. بنابراین در اینجا فقط صورتهای مالی یک سال مورد تجزیه و تحلیل واقع میشود. سپس تجزیه و تحلیل مقایسه ای مطرح و در آنجا ترازنامه های چند دوره مالی متوالی و تغییرات حاصل در آنها مورد بررسی قرار می گیرد.
طبیعی است که ابتدا به اقلام دارایی بپردازیم چه تامین مالی و اعتباری و نتیجه هر تجزیه و تحلیلی به وجود و درستی آنها بستگی دارد.

هریک از اقلام دارایی را میتوان از لحاظ “وقوع اشتباه”، “ارائه نادرست” یا “احتمال کشف اشتباه” به ترتبی زیر رده بندی کرد:

Capture4 300x142 صورتهای مالی را چگونه تجزیه و تحلیل می کنید!

در ستونهای اول و دوم؛ شماره ۱ معرف کمترین ضریب احتمال و شماره ۵ معرف بیشترین احتمال اشتباه دفترداری یا اشتباه عمدی است در ستون سوم، شماره ۱ معرف بیشترین ضریب احتمال و شماره ۵ معرف کمترین ضریب احتمال کشف اشتباه میباشد.

 

منظور از طبقه بندی بالا توجه دادن به احتمال ارائه اقلام نادرست در ترازنامه و اهمیت نسبی ارتکاب اشتباه و تقاب و دشواری کشف آنها است وگرنه وقتی در صحت یک از اقلام ترازنامه خللی بروز میکند می باید سایر اقلام را نیز نادرست انگاشت مگر خلاف آن به اثبات برسد. لزوم اطمینان یافتن از صحت اقلام ترازنامه ار آنجا ناشی است که اقلام مذکور مبنای تجزیه و تحلیل را تشکیل می دهند و از اقلامی نادرست نمیتوان نتیجه و استنباطی درست حاصل کرد. در این جا است که وسعت اطلاعات و تجارب و مطالعات تحلیل گر در خصوص ماهیت کار واحد تجاری مورد بررسی و توجه به شناخت رفتار انسانی نقش اساسی دارد. شخص مجرب و کاردان تنها با مقایسه اقلام مختلف یک ترازنامه می تواند آنچه را به گزاف در آن منظور شده است به اجمال دریابد.

 

در جدول بالا میبینیم هر قدر از قابلیت و امکان تبدیل به نقد اقلام در مقایسه با موجودی نقدی کاسته می شود احتمال وقوع و وجود اشتباه و تقلب افزایش می یابد و این امری طبیعی است. اشتباه و تقاب در حساب های صندوق و بانک کمتر روی می دهد زیرا صندوق هرچند وقت یکبار شمارش و حساب بانک با صورتحساب بانک تطبیق می شود و نادرستی انها غالبا تعمدی و ناشی از تقلب است.

 

قلم بعدی مطالبات است که اجمالا و بطور نسبی می توان به صحت آن بیش از حساب موجودی جنسی اطمینان داشت هر چند باید گفت در اینجا هم ممکن است اقلامی غیر مربوط یا غیر واقعی مانده حساب را متورم کند. در این حساب میباید فقط مطالبات ناشی از فروش کالا و خدمات منظور باشد.

 

در ردیف سوم به حساب موجودی جنسی از جهت اشکال در کشف اشتباه و تقلب رقم ۴ تخصیص یافته است چون برای کسی که ترازنامه را مورد مطالعه قرار می دهد تقریبا غیر ممکن است که بدون رسیدگی به موجودی جنسی و بررسی روش ارزیابی و قیمت گذاری، از صحت آن اطمینانی هر چند تقریبی حاصل نماید.
به دارائی ثابت در مقام مقایسه عدد ۲ تعلق گرفته است زیرا مرئی بودن و شمول استهلاک مشخصی بر آنها، کشف اشتباه و تقلب را تسهیل می کند ولی فایده اقلام تشکیل دهنده دارائی ثابت و همچنین لزوم و عدم لزوم و نیاز و عدم نیاز به سرمایه گذاری در آ«ها موضوع هایی است که باید در تجزیه و تحلیل درونی مورد توجه قرار گیرد.

 

نکته مهم این است که هیچ قلمی در تراز نامه نمی باید تنها به لحاظ کم و ناچیز بودن مبلغ، کم اهمیت ونادیده گرفته شود زیرا کوچکترین رقم ممکن است کلیدی منحصر دریافتن اشتباهی بزرگ ویا نکته ای مهم باشد. برعکس هرگاه حسایهای اموال، ماشین آلات وتجهیزات با محافظه کاری و دقت تنظیم و استهلاک آنها به درستی منظور شده باشد می تواند قرینه ای موثر در تایید صحت سایر اقلام حساب بشمار آید.

 

در تجزیه و تحلیل وقتی توفیق به دست می آید که در ایتدا استنباط کلی از وضع شرکت زمینه قرار گیرد وبر آن مبنا با مشاهدات و محاسبات دقیق ارزش اقلام هرچند به ظاهر ناچیز سنجیده شود.

همانطور که مشاهده کردید  صورت های مالی دامنه وسیعی را در بر می گیرد و کسانی می توانند جلوتر از بقیه گام بردارند که توانایی ها و مهارت هایی جداگانه از بقیه داشته باشند.

2 نظر

  1. BHWBHW:

    Woah! I'm really loving the template/theme of this site. It's simple, yet effective. A lot of times it's difficult to get that "perfect balance" between user friendliness and appearance. I must say you've done a great job with this. Also, the blog loads very fast for me on Internet explorer. Superb Blog!

  2. manicuremanicure:

    Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.


Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />