Quantcast

آیا می دانید ماده ۱۶۹ مکرر شامل چه کسانی می شود؟

آیا می دانید ماده ۱۶۹ مکرر شامل چه کسانی می شود؟

felt question 300x199 آیا می دانید ماده 169 مکرر شامل چه کسانی می شود؟

با سلام و عرض ادب .خسته نباشید.امیدوارم امروز هم فارغ از هر مشغله فکری ،باز هم با ما همراه باشید.امروز در نظر دارم مطالبی را در مورد ماده۱۶۹مکرر بیان کنم.میدانید که ماده۱۶۹ مکرر به بررسی شماره اقتصادی مودیان و گزارشات فصلی آنان  می پردازد.در سالهای اخیر سازمان امور مالیاتی کشور برای رضایت مندی مودیان خویش از هیچ کوششی دریغ ننموده و در این راه همواره تلاش داشته با بکارگیری روشها و وسایل گوناگون و نیز با گماردن نیروهای کارآزموده و متخصص به تعیین دقیق درآمد مشمول مالیات فعالان اقتصادی مبادرت ورزد.

برای این کار هر سال تا آخر دیماه وسایل و روشها و صورت حسابهایی را جهت نگهداری حساب برای هر گروه از مودیان ضروری تشخیص می دهد و آنان از اول فروردین سال بعد مکلف به اجرای آنها هستند. همچنین در راستای این راهکارها در قانون مالیاتها نیز برخی از مواد به این موارد اشاراتی دارند که نمونه شاخص آن ماده ۱۶۹ مکرر می باشد.

می دانیم ماموران رسیدگی کننده برای تعیین دقیق درآمد مشمول مالیات فعالان اقتصادی می توانند علاوه بر دفاتر قانونی و مشاغل به صورتحسابهای مندرج به شماره اقتصادی نیز استناد نمایند. از اینرو در ماده (۱۶۹) مکرر قانون مالیاتها الزامات و تکالیفی را در نظر گرفته و در این خصوص دستورالعملی نیز تهیه شده است.
به منظور شفاف سازی، تکریم و رعایت هرچه بیشتر حقوق مودیان در ذیل به اهم موارد که می بایست کلیه دستگاههای اجرایی و همچنین اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی درخصوص انجام تکالیف و وظایف در اجرای صحیح ماده ( ۱۶۹ ) مکرر قانون مالیاتهای مستقیم تلاش کنند و برای ارسال فهرست معاملات فصلی اعم از خرید ، فروش وقراردادهای خود اقدام نمایند ، اشاره می شود.
۱) کلیه دستگاه های اجرائی مکلفند فهرست معاملات و صورت پرداخت قراردادهای خود را تا یک ماه پس از پایان هر فصل و همچنین حسب مورد تا یک ماه از تاریخ انجام معامله به صورت الکترونیکی از طریق پورتال سازمان به نشانی www.tax.gov.ir ارسال و یا در قالب فایل تولید شده به اداره امور مالیاتی مربوطه تحویل نمایند.
۲) درخصوص خریدهای تا میزان (۱۰%) مبلغ حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره یک ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات درج شماره اقتصادی و سایر موارد مانند آدرس و … ضرورتی ندارد و فقط باید معاملات مذکور را طی یک سطر در فهرست سه ماهه خرید بصورت تجمیعی درج نمود. شایان گفتن است همین موارد درخصوص فروش تا میزان (۱۰%) مبلغ حد نصاب، عیناً به روش خرید قابل اجراست.
ضمناً حد نصاب معاملات کوچک در سال ۱۳۹۲ مبلغ۸۸۰۰۰۰۰ ریال  و در سال ۹۳ مبلغ ۱۲۰۰۰۰۰۰ریال تعیین گردیدکه تا تعیین حد نصاب جدید، حد نصاب تعیین شده قبلی ملاک عمل می باشد. براساس ماده (۱۶۹) مکرر قانون مالیاتها به سازمان امور مالیاتی اجازه داده شده است که برای کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی کارت اقتصادی صادر و اشخاص مذکور نیز مکلفند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی اخذ شده را روی آنها درج نمایند.
البته تا مادامی که برای اشخاص مذکور شماره اقتصادی صادر نشده باشد نحوه عمل بدین قرار است که اشخاص حقیقی از شماره ملی و اشخاص حقوقی از شناسه ملی بجای شماره اقتصادی استفاده نمایند. شایان گفتن است که کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی مکلفند فهرست معاملات خویش را به صورت فصلی (براساس سال شمسی) تا یک ماه پس از پایان هر فصل به صورت الکترونیکی از طریق پورتال سازمان یا در محیط رایانه ای طبق فرم موجود در دستورالعمل به اداره امور مالیاتی ذیربط تحویل نمایند.
نکته ای که ذکر آن در اینجا ضروری است این است که اگر انتهای سال مالی اشخاص حقوقی در طول یکی از فصول سال باشد ، روش کار بدین شکل است که می بایست برای فصل شمسی فوق، دو فهرست معامله تنظیم و ارسال نمود.
بدین ترتیب که از ابتدای فصل شمسی تا پایان سال مالی یک فهرست و همچنین از ابتدای سال مالی تا پایان فصل شمسی مذکور نیز یک فهرست جداگانه تهیه و تسلیم نمود. دو شیوه برایثبت و ارسال معاملات فصلی ازطریق سامانه ی الکترونیکی www.tax.gov.irوجود دارد .

۱- روش بر خط (ONLINE) :

این روش برای آن دسته از مودیانی می باشد که در سامانه الکترونیکی ثبت نام مودیان ، حداقل ، مرحله ی پیش ثبت نام و اعتبار سنجی مربوطه را پش سر گذاشته و کد کاربری و کلمه عبور مرحله دوم را از طریق پاکت پستی مخصوص مربوطه ، دریافت نمو ده اند.پس از تکمیل اطلاعات هر فرد با استفاده از ثبت نهایی ، اطلاعات در سیستم ثبت و امکان هیچگونه تغییر یا ورود مجدد نیست.

۲- روش غیر بر خط(OFFLINE) :

مودیانی که از سیستم های رایانه ای خرید و فروش استفاده می کنند ، می توانند در سامانه اینترنتی سازمان امور مالیاتی ، غالب مورد نظر این سازمان را با هماهنگی متخصصین مربوط به ویژه تولیدکنندگان این گونه نرم افزارها به طورمستقیم از سیستم کامپیوتری خود ، دریافت و در قالب مذکور وارد نمایند ، و با استفاده از نرم افزار کنترلی و ارسال اطلاعات با اتصال بهشبکه اینترنت ، مبادرت به ارسال اطلاعات به طور یکجا نموده و رسید دریافت نمایند.
در برخی موارد اطلاعات ارسالی فعالان اقتصادی با اشکال و ایراد مواجه بوده که برای رفع آن دو روش وجود دارد که در ذیل به تفصیل به آنها اشاره می گردد.

 

 1.  اگر اشخاص از طریق ONLINE( برخط ) اطلاعات معاملات فصلی خود را ارسال نمایند، برای اصلاح آنها باید شرح اصلاحات را با ذکر جزئیات به انضمام رسید نهایی ارسال اطلاعات طی یک نامه به اداره کل امور مالیاتی مربوطه اعلام نمایند. اداره کل امور مالیاتی مذکور نیز مدارک و مستندات را به دفتر اطلاعات مالیاتی ارسال و امکان اصلاح و ارسال مجدد از این دفتر به مودی اعلام می گردد.
 2.  در صورتی که اشخاص از طریق OFFLINE(غیر برخط ) اطلاعات معاملات فصلی خود را بصورت لوح فشرده (CD) به ادارات کل امور مالیاتی تحویل نمایند برای اصلاح آنها می بایست کل اطلاعات اصلاحی را طی یک لوح فشرده به همراه یک نامه با موضوع درخواست حذف اطلاعات قبلی (با ذکر دقیق رکوردها و مشخصات اطلاعات اشتباه) و جایگزینی لوح فشرده جدید به اداره کل امور مالیاتی مربوطه جهت اصلاح اطلاعات تحویل نمایند.
 3.  عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی کشور، مشمول جریمه ای معادل یک درصد (۱%) معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است، خواهد بود.

 

در پایان امیدوارم نوشته ی پیش رو که درخصوص فهرست معاملات و گزارشات فصلی مطرح گردید، بتواند حتی الامکان مسائل و مشکلاتی که فعالان اقتصادی در این زمینه با آن مواجه هستند برطرف نماید.

همیشه دشوارترین قدم ، همان قدم اول ست . ( کوروش کبیر )

4 نظر

 1. BHWBHW:

  Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions?

 2. BHWBHW:

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I'm impressed! Very helpful info specially the last part :) I care for such information much. I was looking for this certain information for a long time. Thank you and good luck.

 3. manicuremanicure:

  Heya are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 4. manicuremanicure:

  Thanks for sharing your thoughts about موسسه حسابداری. Regards


Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />