Quantcast

۱۴کد تکنیکال برای اجرای استاندارد گزارشات الکترونیکی(ویژه مشاغل)

۱۴کد تکنیکال برای اجرای استاندارد گزارشات الکترونیکی(ویژه مشاغل)

 

برای اولین بار در ایران = ارائه خدمات آنلاین مالیاتی با روش جدید

سلام به همه دوستان گرامی
برای کسب اطلاعات دقیق و کلیدی از مشمولیت شخصی ، شغلی ، جرائم ، تهیه و تنظیم نحوه گزارشات فصلی و کلیه موضوعات این ماده قانونی که سرو صدای زیادی در بین دارندگان کسب و کارها ایجاد کرده است ، از شما دعوت می کنیم با دقت و حوصله این مقاله بسیار مهم را مطالعه کنید. قصد و هدف ما اول آشنایی و آگاهی بیشتر شما کاربران و صاحبان مشاغل بوده ، و در ادامه اجرای این پروژه مالیاتی به سبک کاملاً جدید و پیشرفته از طرف مجریان حرفه ای دیاکو می باشد.

- تا ۲۸ اسفند ماه ۹۲ فرصت دارید گزارشات فصلی ماده ۱۶۹ سالهای ۹۱ و ۹۲ را ارائه کنید و جریمه ۱۰ درصدی معاملات خود را از سازمان امور مالیاتی تخفیف بگیرید.

همانطوریکه سازمان امور مالیاتی طبق جدیدترین بخشنامه خود اعلام کرده است ، تمامی مشمولین و مشاغلی که در مهلت مقرر موفق نشده اند گزارشات خود را به هر دلیلی ارائه کنند ، می توانند گزارشات خود را از ایتدای سال ۱۳۹۱ تا پایان ۳ ماهه سوم سال ۹۲ را در مهلت تعیین شده یعنی ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند . این یعنی یک فرصت استثنایی برای جداکردن جرائم و هزینه هایی که می بایستی مشاغل عقب مانده از مهلت مقرر پرداخت می کردند . پس قدر آن را بدانید و از هم اکنون فکر چاره باشید .

۲- گزارشات فصلی چیست و به چه مشاغلی در ایران تعلق می گیرد ؟

طبق ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم ، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی موظفند نسبت به ثبت نام جهت دریافت کد اقتصادی اقدام و برای انجام معاملات خود صورت حساب صادر و شماره اقتصادی مربوط به خود و طرف معامله را در صورت حسابها ، فرم ها و اوراق مربوط درج نمایند . در پایان هر سه ماه ، فهرست کلیه معاملات خود اعم از خرید و فروش کالا یا خدمات بصورت گزارشات فصلی به اداره امور مالیاتی گزارش می شود .
مشاغل اصلی که باید گزارشات فصلی را ارائه کنند مشاغل موضوع ماده الف و ب قانون مالیاتهای مستقیم می باشند . که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 صاحبان کارخانه ها و واحدهای تولیدی که دارای جواز تاسیس و پروانه بهره برداری هستند.
 صاحبان موسسات حسابداری ، حسابرسی ، خدمات مالی ، ارائه دهندگان خدمات مشاوره ای و رایانه ای
 صاحبان مراکز آموزشی و پژوهشی مانند آموزشگاههای آزاد ، مدارس غیر انتفاعی و دانشگاهها
 صاحبان بیمارستانها ، درمانگاهها ، آزمایشگاهها و مراکز رادیولوژی ، سونوگرافی و …
 صاحبان رستوران ها ، میهمان سراها ، مسافرخانه ها ، تلارها و هتل ها ی ۳ ستاره و بالاتر
 فروشگاههای بزرگ ، عمده فروشان ، نمایندگان پخش انواع کالا و صاحبان انبارها
 موسسات حمل و نقل زمینی ، دریایی و هوایی مانند شرکت های مسافربری یا باربری ها
 صاحبان موسسات تبلیغاتی و بازاریابی .
 صاحبان خدمات چاپ و گرافیستها
 کارگاه های صنعتی
 صاحبان مشاغل فنی ، ساختمانی ، مهندسی و مهندسین مشاور
 اعضای نظام مهندسی ، وکلا و مترجمان رسمی دادگستری و حسابداران رسمی
 محثققان و کارشناسان آزاد که به ارائه طرح های تحقیقاتی مشغول هستند.
 صاحبان مراکز فرهنگی مانند فرهنگسرا ها و انجمن های تخصصی
 صاحبان مشاغل سینمای و مونتاژ محصولات تصویری
 کلیه دفاتر اسناد رسمی
 صاحبان تعمیرگاههای مجاز واتو سرویسها
 آهن فروشی ها ، طلافروشی ها و بنگاههای املاک و اتومبیل

در یک نگاه کلی متوجه خواهید شد که بالای ۸۵ درصد مشاغل جزو بند الف و ب ، مشمول اجرای این قانون می باشند.

۳- چه کسانی باید معاملات خود را در سامانه سازمان امور مالیاتی اعلام کنند؟

همانطور که بیان شد کلیه مشاغل موضوع بند الف و ب که بالا به آنها اشاره شد موظف به اجرای این قانون هستند. حتی اگر یک شخص به صورت کاملاً انفرادی با یک فرد یا شرکت دیگری معامله یا قراردادی داشته باشد مشمول این قانون خواهد بود . به عنوان مثال بیشتر موسسات بازاریابی کسب و کار ، بازاریابی و استارتاپ ها مشمول اجرای این قانون هستند ، چه بسا با ثبت نکردن و عدم تشکیل پرونده مالیاتی ضربات مهلک تری را به ستون اصلی کسب و کار خود خواهند زد. کافی است اسمی از خود یا شرکت خود در دفاتر دیگر افراد دیده شود ، آنوقت همه دیرکردها و بی توجهی ها را به یکباره باید پرداخت کنند. پس اگر تا حالا به این فکر نبودید هر چه سریعتر می توانید به صورت کاملاً رایگان از جزئیات این ماده قانونی بسیار مهم با خبر شوید. پس مطالعه ادامه مطالب را همچنان دنبال کنید.

۴-  اگر معاملات خود را به اداره دارایی اعلام نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

یکی از سوالاتی که در ذهن بیشتر دارندگان کسب و کارها به خصوص با سابقه ها ممکن است بوجود آید ، این است که حالا اگر این گزارشات را ارائه نکنیم چه اتفاقی ممکن است بیفتد. شاید عدم ارائه فهرست معاملات به ظاهر خیلی سبک باشد یعنی ۱ درصد کلیه معاملاتی که باید ارائه می شده ، ولی قبل از آن باید منتظر جریمه ۱۰ درصدی نیز باشید . چرا که عدم ارائه صورت حساب معتبر به همراه شماره اقتصادی معتبر ، موجب جریمه ۱۰ درصد مبلغ معامله به انجام رسیده است ، حالا خودتان تصور کنید که شغلی با تراکنش بالا در یک دوره ۳ ماهه که صورتحساب و گزارش ارائه نمی کند چه جریمه ای را برای خود رقم خواهد زد. اگر شما ارائه نکنید ممکن است طرف مقابل و اشخاص ثالث دیگری نوع و میزان معامله انجام شده با شما را گزارش کنند. پس اگر کالا و یا خدماتی را خرید و فروش می کنید دست به کار شوید.

۵-  گزارشات خرید و فروش ، اختصاصی کالا ها نیست ! تمامی خدمات حوزه های مختلف مانندIT و آموزشی هم موظف به ارائه گزارشات الکترونیکی هستند!

این یک نکته خیلی مهم است که متاسفانه ما با مراجعین زیادی که مواجه می شویم که هنوز نوع مشمولیت خود نسبت به اجرای این قانون را به درستی انتخاب نکرد ه اند و شناخت مناسبی از این موضوع ندارند . باز هم جهت یادآوری به شما این هشدار را می دهیم اگر هم در نوع تجارت و فعالیت خود شک دارید مراکزی هستند که پاسخگوی دقیق این سوال شما باشند . تمامی مشاغل و اشخاص حقیقی که به خرید و فروش کالاو هر گونه خدمات مشغول هستند ، به عنوان مثال شرکت های مشاوره ، وکیل ها و کارشناسان مهندسی و نقشه برداری و خدمات IT نمونه هایی از انواع خدماتی هستند که نباید از این غافله عقب بمانند .

۶-  اگر نامی از شما در قراردادی به ثبت رسیده ، اجرای این قانون برای شما هم الزامی و ضروری خواهد بود .

موضوع مهم دیگری که باید مد نظر قرار دهید همین نکته است . اگر نامی از شخصی یا شرکتی در قراردادی منعقد شود طبق این قانون باید در سامانه TTMS گزارش شود . پس اگر شما امتناع کنید  ممکن است از طریق طرف مقابل شما اجرا شود. اجرای قانون برای اشخاصی که به تنهایی و انفرادی قرار داد منعقد می کنند و خدمات مشاوره و دیگر خدمات را ارائه می کنند الزامی است .

۷- با اجرای اصولی گزارشات فصلی ، هیچ شغل و خرید و فروشی بی اعتبار نشده و در لیست سیاه اداره دارایی قرار نمی گیرد .

منظور از اجرای اصولی ، منطبق شدن این گزارشات با گزارشات دیگر است . یکی از مهمترین موارد اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده است . عدم تطبیق این گزارشات در پوشش دادن آیتمهای مالیات بر ارزش افزوده می تواند موجب بی اعتبار شدن گزارشات شما شود . همانطوریکه می دانید کلیه سامانه ها و نرم افزارهای داخلی سازمان امور مالیاتی با هم لینک بوده و به راحتی می تواند گزارشات کاربران از طریق سازمان مالیات بر ارزش افزوده با سازمان امور مالیاتی لینک شود.

۸٫ اگر تا کنون اقدام جدی برای این موضوع نکرده اید هنوز دیر نشده تا پایان سال فرصت خیلی کمی است ، ولی ما می توانیم شما را از غرق شدن نجات دهیم . ( مشاوره آنلاین ویژه مشاغل )

همانطور که در قسمت بالا توضیح داده شد:

 اگر تا کنون اقدامی برای اجرای این قانون نکرده اید ؟
 اگر تا کنون گزارشات شما عقب افتاده است ؟
 اگر به هر دلیلی فرصت ارائه گزارشات را ندارید و دیگر کارهای حسابداری خود را باید بروزرسانی کنید ؟
 اگر با مشکلات جمع آوری اطلاعات در پایان سال مواجه شده اید ؟
 اگر واقعاً قصد دارید کلیه فعالیتهای خود را بصورت قانونی اجرا کنید و جریمه ها را از کسب و کار خود دور کنید؟

فرصت زیادی برای فکر کردن ندارید چون تا ( ۲۸ اسفند ماه پایان مهلت مقرر ) ارائه گزارشات فصلی معوقه ، خیلی نزدیک است ، هر گونه سوال و ابهام خود را از مشاورین ما بصورت کاملاً رایگان بپرسید و برای برون سپاری گزارشات خود هم می توانید در انتهای مطلب ثبت نام کنید.

6 نظر

 1. رضارضا:

  سایت بسیارزیباو جالبی دارین امیدوارموفق باشید فقط یک سوال آیا فقط معاملات دارای ارزش افزوده میاد یا کلیه معاملات و اونهایی که کد اقتصادی ندارن چی ؟؟

  • رضامحمد عامری(diakoacc) :

   سلام ممنونم نظره لطفتون تمام معاملات چه با ارزش افزده و چه بدونه ارزش افزوده باید در گزارشات فصلی ثبت شوند اگر کد اقتصادی یا شناسه ملی داشتند وارد میکنیم وگرنه به صورت حد نصاب ثبت می شوند

 2. BHWBHW:

  Wonderful site you have here but I was wanting to know if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed in this article? I'd really love to be a part of group where I can get feedback from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thanks a lot!

 3. BHWBHW:

  I'll immediately grasp your rss feed as I can not to find your email subscription link or newsletter service. Do you've any? Kindly permit me realize in order that I may subscribe. Thanks.

 4. BHWBHW:

  Wow, this article is fastidious, my sister is analyzing such things, thus I am going to inform her.

 5. BHWBHW:

  Hi! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My website covers a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 6. manicuremanicure:

  You could definitely see your expertise within the article you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren't afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.


Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />