Quantcast

حسابداری و مطالب روز حسابداری

حسابداری و مطالب روز حسابداری
(( بسمـه تعـالی ))


1 –مقدمه

2 – اهمیت رشته حسابداری و مالی در پیشرو اهداف مؤسسات ، شرکتها ، ادارات ، سازمانها و ….

3- حسابدار کیست ؟

4- بررسی وضعیت و جایگاه واقعی حسابداران و یا کم رنگ شدن نقش آنها در مؤسسات

6- چند نفر حسابدار از اینکه فردا پشت میز کار خود باشند مطمئن هستند ؟ ( امنیت شغلی )

7- واقعا متولی اشتغالزایی دانشجویان و یا دانش آموزان و کار آموزان رشته حسابداری بعد از فارغ التحصیلی آنها از دانشگاه و یا آموزشگاهها و یا حسابداران بیکار ، چه ارگان و سازمانی است ؟!‌

8- ضرورت تشکیل یک انجمن حمایتی از شغل حسابداری و حسابداران و کار آفرینی برای حسابداران
(( بنام دوست که هرچه هست از اوست ))در جامعه امروزی و حتی از دیر باز همه ما با حساب و کتاب چه در سطح کوچک و چه در سطوح بزرگ و مختلف و در عرصه زندگی خود هر روز با اصطلاحاتی همچون حسابدار ، حسابداری ، عملیات مالی و کلمات و جملاتی از این دست بر خورد داشته و بعضا شاید حتی بی تفاوت از کنار آن گذشته ایم و شاید تا به حال به این فکر نبوده ایم که اصولا حسابدار کیست و یا حسابداری چیست ؟ آیا چند عدد و رقم را با هم ضرب کردن و یا جمع یا تفریق کردن حسابداریست ؟؟
و یا فردی که اعداد و ارقام را با یکدیگر جمع و یا ضرب می کند حسابدار است ؟

جالب است بدانید که جوامع و یا کشورهایی که چنین برداشتهایی از فنون و علوم مالی و حسابداری داشته اند بعد از گذشت سالیان متمادی به دلیل برداشت غلط خود از علوم مالی و یا اهمیت ندادن به این علوم از دنیای پیشرفت عقب مانده و به اصطلاح هنوز هم اندر خم یک کوچه مانده اند و درست برعکس کشورهایی که به این علوم وقع کافی گذاشته و به آن توجه کرده اند ، مدیرانی را برگزیده اند که ، اکثر مدیرانی دارای تحصیلات و یا تخصص مالی و حسابداری بوده اند ، و در حال حاضر کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان که به کشو رهای توسعه یافته و جوامع پیشرفته تبدیل شده اند از خدمات حسابداران و متخصصین مالی و حسابداری بهره بسیار برده اند ، بطور مثال بعد از جنگ جهانی دوم و در دوران بازسازی کشورهای درگیر جنگ ، از جمله آلمان ، فرانسه ، انگلستان ، مدیرانی را که برای صنایع خود برگزیدند حدودا 70 درصد از آنها دارای تحصیلات و تجارب حسابداری و مالی بوده اند ، همچنین کشورهایی همانند ژاپن و امریکا که در علوم استراتژیک و بازار سرمایه ای جهان سهم بسزایی دارند ، نیز دارای مدیرانی هستند که در حدود 80 الی 90 درصد آنها دارای تحصیلات و تخصص مالی و حسابداری می باشند .

با تحقیقاتی که در کشورهای توسعه یافته انجام شده است افرادی که توانسته اند از سطوح پایین به سرعت به بالاترین پستهای مدیریت سازمانها و صنایع دست یابند 90 درصد افرا دی بوده اند که تخصص حسابداری و مالی داشته اند .
همچنین در این تحقیقات در خصوص سود آوری و تاثیر خط مشی دهی سازمانها برای انتخاب بهترین راه حلهای منطقی و مقرون به صرفه ، نقش حسابداران و متخصصان مالی حدود 80 درصد عنوان شده است .

این آمار و ارقام و تحقیقات و نتایج آنها نشان دهنده میزان اهمیت نقش حسابداران و تخصص آنها ، در پیشرفت مؤسسات در جهان بوده و بطور ثابت شده ای این حقیقت را آشکار می سازد که اگر جوامع و بطور اخص ( شرکتها ، مؤسسات ، صنایع و….) بخواهند به مرزهای طلایی پیشرفت و شکوفایی برسند بایستی توجه و اهمیت بسیار زیادی به حسابداران و تخصصی آنها داشته و این امری است اجتناب ناپذیر .

(( حسابدار کیست ؟ ))قبل از آنکه حسابدار را تعریف کنیم لازم است تعریف فن حسابداری را بدانیم ، حسابداری عبارتست از فن ثبت و طبقه بندی و تلخیص فعالیتهای مالی یک مؤسسه و تفسیر نتایج حاصله در قالب اعداد و ارقام پول رایج کشور .
از تعریف فوق بر می آید که حسابدار فردیست که در نحوه ثبت و طبقه بندی فعالیتهای مالی یک مؤسسه تخصص داشته و توان خلاصه نمودن عملیات مالی مؤسسات و تفسیر نتایج آنها را خواهد داشت بدین معنا که یک حسابدار با اعداد و ارقام و عملیات مالی مؤسسات رویدادهای مالی و دادو ستدهای شرکتها و مؤسسات را خلاصه و استنتاج کرده و به استناد این اعداد و ارقام عملکرد مؤسسات را به آنها نشان خواهد داد و صاحبان سرمایه و یا سهامداران و یا صاحبان مؤسسات در می یابند که عملکرد مجموعه شان سود آور بوده یا زیان آور ، و می توانند در خصوص تعیین خط مشی های آینده شرکت و یا مؤسسه خود تصمیمات صحیح تری اتخاذ نمایند ، نقاط قوت خود را بیشتر تقویت کرده و نقاط ضعف خود را دقیقا شناسایی و آنها را نیز قوت بیشتری بخشند .
شناسایی این گلوگاهها ، چه شریانهای سود دهی باشند و چه گرفتگی های زیان دهی ، فقط و فقط با تفسیر نتایج حاصله از عملیات مالی مؤسسات امکان پذیر می باشد .
(( ضرورت ارتقاء فنی و عملی حسابداران ))‌همانطور که بیان شد نقش مهم حسابداران در پیشبرد اهداف سازمانها و مؤسسات بسیار حساس و سرنوشت ساز است ، لازم است که حسابداران در جهت بالا بردن سطح کیفی علوم مالی خود همواره آموزشهای لازم را دیده و با استانداردهای حسابداری و مالی و روشهای مختلف و جدیدتری که باعث به روز شدن اطلاعات آنها می شود قرار گرفته و بتواند افراد مفیدتری برای مؤسسات متبوع خود باشند .

حسابداران و افراد مالی بایستی همیشه up to date و بروز بوده و هم با تکنیک های مختلف روز دنیا در زمینه های مالی و حسابداری و هم با لوازم آلاتی که امروزه در این فن بسیار مفید و مؤثر هستند همانند کامپیوتر و نرم افزارهای مالی آشنایی کامل داشته و بتوانند با این نرم افزارها عملیات مالی مؤسسات را بطور کامل انجام داده و ضمن سرعت بخشیدن به کار خود، ضریب دقت را نیز بالا برده و حسابها و صورتهای مالی مؤسسات را ، هم با دقت بیشتری و هم با سرعت بیشتری مورد بررسی قرار دهند .

امروزه در سراسر جهان هر حسابداری که به نرم افزارهای مالی مسلط نباشد و نتواند با اینگونه نرم افزارها عملیات مالی خود را انجام دهد تقریبا فرد بی سواد و غیر تخصصی شناخته شده و ضمن آنکه از سرعت پیشرفت جهانی عقب مانده ، شانس یافتن شغل برای او تقریبا به میزان قابل توجهی کاسته خواهد شد .
بعبارتی در حال حاضر اشتغال حسابداران و افراد مالی در مؤسسات و سازمانها منوط به 2 تخصص بسیار مهم و حیاتی شده است : الف – تخصص مالی و حسابداری ب – تخصص انجام عملیات مالی و حسابداری توسط نرم افزارهای مالی و تسلط کامل بر آنها .
(( متولی اشتغال زایی حسابداران در ایران چه کسی است ؟ ))‌با توجه به موجود بودن طیف وسیع افراد تحصیل کرده در علوم مالی از یک سو ، و طیف وسیع مؤسسات و شرکتهایی که نیاز به حسابدار دارند از سوی دیگر دیده می شود ، متاسفانه این دو هیچگاه در یک نقطه مشترک به هم نرسیده اند و نه حسابداران و نه کارفرمایان هنوز هم نتوانسته اند یکدیگر را یافته و در کنار هم قرار گیرند ، یا اگر قرار گرفته اند به دلیل اصلی ، عدم تسلط حسابدار به نرم افزارهای حسابداری و مالی کارفرما ، و عدم اطلاعات کافی و توان کار با این نرم افزارها ، خیلی زود از یکدیگر جدا شده اند .
با تحقیقاتی که بعمل آمده نشان داده شده است که شانس اشتغال حسابدارانی که دارای مهارت کار با نرم افزارهای حسابداری و مالی نیستند ، یا همیشه بسیار ضعیف است و یا چنانچه در جایی مشغول به کار شوند به هیچ وجه دارای امنیت شغلی نبوده و هر لحظه بایستی منتظر برگه تسویه حساب خود ، از جانب کارفرماها باشند .
تصور کنید که یک حسابدار با فکر عدم امنیت شغلی چگونه میتواند افکار خود را متمرکز حل مسائل پیچیده مالی نموده و حلال مشکلات مالی سازمانها و مؤسسات باشد ؟ چگونه میتواند شفافیت و حقایق مالی مؤسسات را نشان دهد ؟ چگونه میتواند در خواستهای نامشروع کارفرمای خود که از او می خواهد برایش حساب سازی کند نه حسابداری ، جواب رد بدهد و با هیچگونه امنیت شغلی و پشتیبانی رو در روی کارفرمای خود بایستد و خواسته او را اجابت ننماید ؟
حال تصور کنید که یک حسابدار چگونه میتواند امنیت شغلی داشته باشد ؟ چه فرد و یا چه ارگان و یا سازمانی است که این امنیت شغلی را برای او ایجاد و تضمین نماید ؟
جواب این سوال را همه می دانـیم ( هیچ کس ، هیچ سازمان ‌و هیچ ارگانی ) !!هـیچ حسابـداری نمی تواند با خیال آسوده ، از آنکه فردا پشـت میـز خود بنشینـد و کـارهای روزمـره خـود را انجـام دهـد و فارغ البال ، برنامه ریزی های رشد و شکوفایی مؤسسه و برنامه ریزی های آینده سازمان را انجام دهد در حالیکه مطمـئن نیست که فردا هم آنجا باشد یا نه ، و هر کارفرمایی فردا ممکـن اسـت به بـهانه های مخـتلف که اکـثر ایـن بهـانه ها درخواسـت حساب سازی بوده ، و حسابدار خود را اخراج کند .
(( علل عمده بیکاری حسابداران و یا کم رنگ نمودن نقش آنان در مؤسسات ))متاسفانه هر روزه شاهد اخراج و بیکار شدن طیف وسیعی از حسابداران در جامعه هستیم که عمده این عوامل عبارتند از :
1 – درخواست های نامشروع کارفرمایان مبنی بر حساب سازی نه حسابداری
2 – عدم تخصص و توان کافی حسابدار در انجام امورات حسابداری
3 – عدم تخصص و توانایی کافی حسابدار درعلوم کامپیوتری وعدم تسلط به نرم افزارهای قدرتمند وجامع حسابداری و مالی
4 – عدم احساس مسؤلیت حسابدار نسبت به مؤسسه متبوع خود ناشی از عدم امنیت شغلی
5 – تن در دادن بی مورد و غیر منطقی حسابداران به خواسته های غیر قانونی کارفرمایان و حساب سازی ناشی از ترس اخراج
6 – بعد از آنکه کارفرمایان کارشان با حسابدار تمام شد و امورات مالی خود را به نتیجه رساندند تصور می کنند که دیگر با او کاری ندارند و به بهانه های مختلف عذر او را می خواهند .
7 – اذیت و آزار متقابل حسابدار و کارفرما نسبت به یکدیگر بصورتی که کارفرما حقوق متناسبی با کار انجام شده به حسابدار پرداخت نمی کند و حسابدار نیز به جهت انتقامهای شخصی و نقد کردن حقوق خود اطلاعات مالی کارفرما را بلوکه کرده و بعضا درخواست وجه بیشتری می کند .

8 – وجود افکار پوسیده و کج خیالی های کارفرمایان مبنی بر آنکه مگر یک حسابدار چه کاری انجام می دهد او فقط یک میرزا بنویس است و بس !! و بلعکس افکار بیهوده برخی از حسابداران که می پندارند فقط و فقط آنها هستند که در شرکت و مؤسسه بایستی مورد ستایش قرار گرفته ، و بدون آنها درب شرکت بسته خواهد شد و به اصطلاح هیچ یک حد و مرز خود را به خوبی نمی شناسند و ….
(( ضرورت تشکیل یک انجمن حمایتی از حسابداران و شغل حسابداری ))همانطوریکه می دانید اکثر مشاغل دارای سندیکا و یا مجموعه ای هستند که به لحاظ شغلی و کنترلی به گونه ای تحت نظارت و حمایت این سندیکاها قرار گرفته و چنانچه مشکلاتی برای آنها رخ دهد می دانند که مرجعی هست که هم تخصصی است و هم دلسوزانه سعی در رفع مشکل می نماید بطور مثال اطبا و پزشکان دارای سازمان نظام پزشکی هستند ، وکلا دارای کانون وکلا هستند ،‌مهندسان دارای سازمان نظام مهندسی هستند و ….
که اکثر این انجمن ها و تشکلها ضمن رسیدگی به مشکلات افراد عضو و بعضا در جهت حمایت از اعضاء ، یا فرصتهای شغلی در اختیار آنها گذاشته و یا آنان را یاری داده و کمک های در خور توجهی را به آنها می نمایند .

البته انجمن های حرفه ای در رشته حسابداری نیز در ایران وجود دارد که از آن جمله :


1 انجمن حسابداران خبره ایران 2 سازمان حسابرسی 3 جامعه حسابداران رسمی ایران 4 انجمن محاسبین قسم خورده

را می توان نام برد که البته هر کدام از این تشکلها در ارتقاء سطح علمی و فنی حسابداران نقش به سزایی داشته اند و از طریق چاپ کتابهای تخصصی ، فصل نامه ها ، ماهنامه ها و مقالات و برگزاری دوره های آموزشی تخصصی کمک شایان توجهی به بهبود و ارتقاء توان علمی و تخصصی حسابداران بسیار مؤثر بوده اند و از این لحاظ تشکر و قدردانی از همه آنها را وظیفه خود می دانیم و ارج می نهیم .


اما متاسفانه تقریبا هیچ یک از آنها در جهت اشتغال زایی حسابداران ، طرح و برنامه ای کاربردی نداشته اند و یا اگر داشته اند ، موفق نبوده اند و به نحوی از انحا یا جبراً و یا اختیاری ، پای خود را از این حوزه ( اشتغالزایی برای حسابداران ) کنار کشیده و متاسفانه بحث ایجاد اشتغال و توانمند سازی حسابداران و دانشجویان و بیکاران رشته حسابداری ، مکتوم گذاشته شده است .

(( چگونگی تصمیم و تشکیل انجمن حسابداران حرفه ای ایران ))خوشبختانه در حال حاضر بحث اشتغال و کارآفرینی برای متخصصان و ایجاد امنیت شغلی در جامعه در سرلوحه و دستور کار تمامی سازمانها قرار گرفته است اما تا چه میزان به آن اهمیت داده می شود و یا تا چه میزان بر روی آنها برنامه ریزی و یا سرمایه گذاری می شود و آیا اصولا اگر طرحهایی در این زمینه اجرا شده اند تا چه میزان موفق و مفید برای جوانان و افراد بیکار بوده است ،‌ هنوز آمار دقیق در دست نیست و اگر هم آماری هست جزیی بوده و تا حد مطلوب فاصله بسیاری داریم .


بعبارتی هنوز هم بعد از اختصاصی میلیارد ها ریال و دستورات پی در پی مقامات مسئول کشور ، همانند مقام رهبری ،‌ ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی و …. در خصوص پشتیبانی جوانان ، رسیدگی به امورات شغلی آنها ، ایجاد امنیت شغلی و …. نتایج مطلوب حاصل نشده است ، و با وجود طیف وسیع بیکاران در جامعه از یک سو و عدم ارائه طرحهای مناسب و کاربردی برای مباحث اشتغالزایی از سوی دیگر هنوز هم بیکاران همچون گذشته ، حیران و سرگردان و بدنبال فرصتهای شغلی مناسب می باشند و امروزه طیف وسیعی از این بیکاران را حسابداران تشکیل می دهند و همانطوریکه بیان شد هیچیک از آنان از امنیت شغلی برخوردار نبوده و در بدست آوردن فرصتهای شغلی نیز ناکام هستند .


با یک نگاه اجمالی به وضعیت بیکاری حسابداران که آمار آنها هم کم نیست از یک سو و نیاز کارفرمایان به خدمات فنی این افراد متخصص از سوی دیگر و پیدا کردن و پیوند زدن صحیح و اصولی این دو به یکدیگر ،‌ پر واضع است که جامعه ، نیاز به یک حرکت بزرگ و جوشش و تشکل یک مجموعه کارآمد داشته ، که بتواند نیازهای هر دو گروه ( حسابداران بیکار و کارفرمایان به دنبال حسابدار ) را برآورده سازد ، و کمبود آن در جامعه به شدت احساس می گردد و ما این حرکت بزرگ را شروع نموده و قصد داریم تشکلی بسیار کارآ جهت ایجاد این حلقه گمشده ،
بنام( انجمن حسابداران حرفه ای ایران )‌

را جهت انجام این مهم بوجود آوریم .

(( بسمـه تعـالی ))


1 –مقدمه

2 – اهمیت رشته حسابداری و مالی در پیشرو اهداف مؤسسات ، شرکتها ، ادارات ، سازمانها و ….

3- حسابدار کیست ؟

4- بررسی وضعیت و جایگاه واقعی حسابداران و یا کم رنگ شدن نقش آنها در مؤسسات

6- چند نفر حسابدار از اینکه فردا پشت میز کار خود باشند مطمئن هستند ؟ ( امنیت شغلی )

7- واقعا متولی اشتغالزایی دانشجویان و یا دانش آموزان و کار آموزان رشته حسابداری بعد از فارغ التحصیلی آنها از دانشگاه و یا آموزشگاهها و یا حسابداران بیکار ، چه ارگان و سازمانی است ؟!‌

8- ضرورت تشکیل یک انجمن حمایتی از شغل حسابداری و حسابداران و کار آفرینی برای حسابداران
(( بنام دوست که هرچه هست از اوست ))در جامعه امروزی و حتی از دیر باز همه ما با حساب و کتاب چه در سطح کوچک و چه در سطوح بزرگ و مختلف و در عرصه زندگی خود هر روز با اصطلاحاتی همچون حسابدار ، حسابداری ، عملیات مالی و کلمات و جملاتی از این دست بر خورد داشته و بعضا شاید حتی بی تفاوت از کنار آن گذشته ایم و شاید تا به حال به این فکر نبوده ایم که اصولا حسابدار کیست و یا حسابداری چیست ؟ آیا چند عدد و رقم را با هم ضرب کردن و یا جمع یا تفریق کردن حسابداریست ؟؟
و یا فردی که اعداد و ارقام را با یکدیگر جمع و یا ضرب می کند حسابدار است ؟

جالب است بدانید که جوامع و یا کشورهایی که چنین برداشتهایی از فنون و علوم مالی و حسابداری داشته اند بعد از گذشت سالیان متمادی به دلیل برداشت غلط خود از علوم مالی و یا اهمیت ندادن به این علوم از دنیای پیشرفت عقب مانده و به اصطلاح هنوز هم اندر خم یک کوچه مانده اند و درست برعکس کشورهایی که به این علوم وقع کافی گذاشته و به آن توجه کرده اند ، مدیرانی را برگزیده اند که ، اکثر مدیرانی دارای تحصیلات و یا تخصص مالی و حسابداری بوده اند ، و در حال حاضر کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان که به کشو رهای توسعه یافته و جوامع پیشرفته تبدیل شده اند از خدمات حسابداران و متخصصین مالی و حسابداری بهره بسیار برده اند ، بطور مثال بعد از جنگ جهانی دوم و در دوران بازسازی کشورهای درگیر جنگ ، از جمله آلمان ، فرانسه ، انگلستان ، مدیرانی را که برای صنایع خود برگزیدند حدودا 70 درصد از آنها دارای تحصیلات و تجارب حسابداری و مالی بوده اند ، همچنین کشورهایی همانند ژاپن و امریکا که در علوم استراتژیک و بازار سرمایه ای جهان سهم بسزایی دارند ، نیز دارای مدیرانی هستند که در حدود 80 الی 90 درصد آنها دارای تحصیلات و تخصص مالی و حسابداری می باشند .

با تحقیقاتی که در کشورهای توسعه یافته انجام شده است افرادی که توانسته اند از سطوح پایین به سرعت به بالاترین پستهای مدیریت سازمانها و صنایع دست یابند 90 درصد افرا دی بوده اند که تخصص حسابداری و مالی داشته اند .
همچنین در این تحقیقات در خصوص سود آوری و تاثیر خط مشی دهی سازمانها برای انتخاب بهترین راه حلهای منطقی و مقرون به صرفه ، نقش حسابداران و متخصصان مالی حدود 80 درصد عنوان شده است .

این آمار و ارقام و تحقیقات و نتایج آنها نشان دهنده میزان اهمیت نقش حسابداران و تخصص آنها ، در پیشرفت مؤسسات در جهان بوده و بطور ثابت شده ای این حقیقت را آشکار می سازد که اگر جوامع و بطور اخص ( شرکتها ، مؤسسات ، صنایع و….) بخواهند به مرزهای طلایی پیشرفت و شکوفایی برسند بایستی توجه و اهمیت بسیار زیادی به حسابداران و تخصصی آنها داشته و این امری است اجتناب ناپذیر .

(( حسابدار کیست ؟ ))قبل از آنکه حسابدار را تعریف کنیم لازم است تعریف فن حسابداری را بدانیم ، حسابداری عبارتست از فن ثبت و طبقه بندی و تلخیص فعالیتهای مالی یک مؤسسه و تفسیر نتایج حاصله در قالب اعداد و ارقام پول رایج کشور .
از تعریف فوق بر می آید که حسابدار فردیست که در نحوه ثبت و طبقه بندی فعالیتهای مالی یک مؤسسه تخصص داشته و توان خلاصه نمودن عملیات مالی مؤسسات و تفسیر نتایج آنها را خواهد داشت بدین معنا که یک حسابدار با اعداد و ارقام و عملیات مالی مؤسسات رویدادهای مالی و دادو ستدهای شرکتها و مؤسسات را خلاصه و استنتاج کرده و به استناد این اعداد و ارقام عملکرد مؤسسات را به آنها نشان خواهد داد و صاحبان سرمایه و یا سهامداران و یا صاحبان مؤسسات در می یابند که عملکرد مجموعه شان سود آور بوده یا زیان آور ، و می توانند در خصوص تعیین خط مشی های آینده شرکت و یا مؤسسه خود تصمیمات صحیح تری اتخاذ نمایند ، نقاط قوت خود را بیشتر تقویت کرده و نقاط ضعف خود را دقیقا شناسایی و آنها را نیز قوت بیشتری بخشند .
شناسایی این گلوگاهها ، چه شریانهای سود دهی باشند و چه گرفتگی های زیان دهی ، فقط و فقط با تفسیر نتایج حاصله از عملیات مالی مؤسسات امکان پذیر می باشد .
(( ضرورت ارتقاء فنی و عملی حسابداران ))‌همانطور که بیان شد نقش مهم حسابداران در پیشبرد اهداف سازمانها و مؤسسات بسیار حساس و سرنوشت ساز است ، لازم است که حسابداران در جهت بالا بردن سطح کیفی علوم مالی خود همواره آموزشهای لازم را دیده و با استانداردهای حسابداری و مالی و روشهای مختلف و جدیدتری که باعث به روز شدن اطلاعات آنها می شود قرار گرفته و بتواند افراد مفیدتری برای مؤسسات متبوع خود باشند .

حسابداران و افراد مالی بایستی همیشه up to date و بروز بوده و هم با تکنیک های مختلف روز دنیا در زمینه های مالی و حسابداری و هم با لوازم آلاتی که امروزه در این فن بسیار مفید و مؤثر هستند همانند کامپیوتر و نرم افزارهای مالی آشنایی کامل داشته و بتوانند با این نرم افزارها عملیات مالی مؤسسات را بطور کامل انجام داده و ضمن سرعت بخشیدن به کار خود، ضریب دقت را نیز بالا برده و حسابها و صورتهای مالی مؤسسات را ، هم با دقت بیشتری و هم با سرعت بیشتری مورد بررسی قرار دهند .

امروزه در سراسر جهان هر حسابداری که به نرم افزارهای مالی مسلط نباشد و نتواند با اینگونه نرم افزارها عملیات مالی خود را انجام دهد تقریبا فرد بی سواد و غیر تخصصی شناخته شده و ضمن آنکه از سرعت پیشرفت جهانی عقب مانده ، شانس یافتن شغل برای او تقریبا به میزان قابل توجهی کاسته خواهد شد .
بعبارتی در حال حاضر اشتغال حسابداران و افراد مالی در مؤسسات و سازمانها منوط به 2 تخصص بسیار مهم و حیاتی شده است : الف – تخصص مالی و حسابداری ب – تخصص انجام عملیات مالی و حسابداری توسط نرم افزارهای مالی و تسلط کامل بر آنها .
(( متولی اشتغال زایی حسابداران در ایران چه کسی است ؟ ))‌با توجه به موجود بودن طیف وسیع افراد تحصیل کرده در علوم مالی از یک سو ، و طیف وسیع مؤسسات و شرکتهایی که نیاز به حسابدار دارند از سوی دیگر دیده می شود ، متاسفانه این دو هیچگاه در یک نقطه مشترک به هم نرسیده اند و نه حسابداران و نه کارفرمایان هنوز هم نتوانسته اند یکدیگر را یافته و در کنار هم قرار گیرند ، یا اگر قرار گرفته اند به دلیل اصلی ، عدم تسلط حسابدار به نرم افزارهای حسابداری و مالی کارفرما ، و عدم اطلاعات کافی و توان کار با این نرم افزارها ، خیلی زود از یکدیگر جدا شده اند .
با تحقیقاتی که بعمل آمده نشان داده شده است که شانس اشتغال حسابدارانی که دارای مهارت کار با نرم افزارهای حسابداری و مالی نیستند ، یا همیشه بسیار ضعیف است و یا چنانچه در جایی مشغول به کار شوند به هیچ وجه دارای امنیت شغلی نبوده و هر لحظه بایستی منتظر برگه تسویه حساب خود ، از جانب کارفرماها باشند .
تصور کنید که یک حسابدار با فکر عدم امنیت شغلی چگونه میتواند افکار خود را متمرکز حل مسائل پیچیده مالی نموده و حلال مشکلات مالی سازمانها و مؤسسات باشد ؟ چگونه میتواند شفافیت و حقایق مالی مؤسسات را نشان دهد ؟ چگونه میتواند در خواستهای نامشروع کارفرمای خود که از او می خواهد برایش حساب سازی کند نه حسابداری ، جواب رد بدهد و با هیچگونه امنیت شغلی و پشتیبانی رو در روی کارفرمای خود بایستد و خواسته او را اجابت ننماید ؟
حال تصور کنید که یک حسابدار چگونه میتواند امنیت شغلی داشته باشد ؟ چه فرد و یا چه ارگان و یا سازمانی است که این امنیت شغلی را برای او ایجاد و تضمین نماید ؟
جواب این سوال را همه می دانـیم ( هیچ کس ، هیچ سازمان ‌و هیچ ارگانی ) !!هـیچ حسابـداری نمی تواند با خیال آسوده ، از آنکه فردا پشـت میـز خود بنشینـد و کـارهای روزمـره خـود را انجـام دهـد و فارغ البال ، برنامه ریزی های رشد و شکوفایی مؤسسه و برنامه ریزی های آینده سازمان را انجام دهد در حالیکه مطمـئن نیست که فردا هم آنجا باشد یا نه ، و هر کارفرمایی فردا ممکـن اسـت به بـهانه های مخـتلف که اکـثر ایـن بهـانه ها درخواسـت حساب سازی بوده ، و حسابدار خود را اخراج کند .
(( علل عمده بیکاری حسابداران و یا کم رنگ نمودن نقش آنان در مؤسسات ))متاسفانه هر روزه شاهد اخراج و بیکار شدن طیف وسیعی از حسابداران در جامعه هستیم که عمده این عوامل عبارتند از :
1 – درخواست های نامشروع کارفرمایان مبنی بر حساب سازی نه حسابداری
2 – عدم تخصص و توان کافی حسابدار در انجام امورات حسابداری
3 – عدم تخصص و توانایی کافی حسابدار درعلوم کامپیوتری وعدم تسلط به نرم افزارهای قدرتمند وجامع حسابداری و مالی
4 – عدم احساس مسؤلیت حسابدار نسبت به مؤسسه متبوع خود ناشی از عدم امنیت شغلی
5 – تن در دادن بی مورد و غیر منطقی حسابداران به خواسته های غیر قانونی کارفرمایان و حساب سازی ناشی از ترس اخراج
6 – بعد از آنکه کارفرمایان کارشان با حسابدار تمام شد و امورات مالی خود را به نتیجه رساندند تصور می کنند که دیگر با او کاری ندارند و به بهانه های مختلف عذر او را می خواهند .
7 – اذیت و آزار متقابل حسابدار و کارفرما نسبت به یکدیگر بصورتی که کارفرما حقوق متناسبی با کار انجام شده به حسابدار پرداخت نمی کند و حسابدار نیز به جهت انتقامهای شخصی و نقد کردن حقوق خود اطلاعات مالی کارفرما را بلوکه کرده و بعضا درخواست وجه بیشتری می کند .

8 – وجود افکار پوسیده و کج خیالی های کارفرمایان مبنی بر آنکه مگر یک حسابدار چه کاری انجام می دهد او فقط یک میرزا بنویس است و بس !! و بلعکس افکار بیهوده برخی از حسابداران که می پندارند فقط و فقط آنها هستند که در شرکت و مؤسسه بایستی مورد ستایش قرار گرفته ، و بدون آنها درب شرکت بسته خواهد شد و به اصطلاح هیچ یک حد و مرز خود را به خوبی نمی شناسند و ….
(( ضرورت تشکیل یک انجمن حمایتی از حسابداران و شغل حسابداری ))همانطوریکه می دانید اکثر مشاغل دارای سندیکا و یا مجموعه ای هستند که به لحاظ شغلی و کنترلی به گونه ای تحت نظارت و حمایت این سندیکاها قرار گرفته و چنانچه مشکلاتی برای آنها رخ دهد می دانند که مرجعی هست که هم تخصصی است و هم دلسوزانه سعی در رفع مشکل می نماید بطور مثال اطبا و پزشکان دارای سازمان نظام پزشکی هستند ، وکلا دارای کانون وکلا هستند ،‌مهندسان دارای سازمان نظام مهندسی هستند و ….
که اکثر این انجمن ها و تشکلها ضمن رسیدگی به مشکلات افراد عضو و بعضا در جهت حمایت از اعضاء ، یا فرصتهای شغلی در اختیار آنها گذاشته و یا آنان را یاری داده و کمک های در خور توجهی را به آنها می نمایند .

البته انجمن های حرفه ای در رشته حسابداری نیز در ایران وجود دارد که از آن جمله :


1 انجمن حسابداران خبره ایران 2 سازمان حسابرسی 3 جامعه حسابداران رسمی ایران 4 انجمن محاسبین قسم خورده

را می توان نام برد که البته هر کدام از این تشکلها در ارتقاء سطح علمی و فنی حسابداران نقش به سزایی داشته اند و از طریق چاپ کتابهای تخصصی ، فصل نامه ها ، ماهنامه ها و مقالات و برگزاری دوره های آموزشی تخصصی کمک شایان توجهی به بهبود و ارتقاء توان علمی و تخصصی حسابداران بسیار مؤثر بوده اند و از این لحاظ تشکر و قدردانی از همه آنها را وظیفه خود می دانیم و ارج می نهیم .


اما متاسفانه تقریبا هیچ یک از آنها در جهت اشتغال زایی حسابداران ، طرح و برنامه ای کاربردی نداشته اند و یا اگر داشته اند ، موفق نبوده اند و به نحوی از انحا یا جبراً و یا اختیاری ، پای خود را از این حوزه ( اشتغالزایی برای حسابداران ) کنار کشیده و متاسفانه بحث ایجاد اشتغال و توانمند سازی حسابداران و دانشجویان و بیکاران رشته حسابداری ، مکتوم گذاشته شده است .

(( چگونگی تصمیم و تشکیل انجمن حسابداران حرفه ای ایران ))خوشبختانه در حال حاضر بحث اشتغال و کارآفرینی برای متخصصان و ایجاد امنیت شغلی در جامعه در سرلوحه و دستور کار تمامی سازمانها قرار گرفته است اما تا چه میزان به آن اهمیت داده می شود و یا تا چه میزان بر روی آنها برنامه ریزی و یا سرمایه گذاری می شود و آیا اصولا اگر طرحهایی در این زمینه اجرا شده اند تا چه میزان موفق و مفید برای جوانان و افراد بیکار بوده است ،‌ هنوز آمار دقیق در دست نیست و اگر هم آماری هست جزیی بوده و تا حد مطلوب فاصله بسیاری داریم .


بعبارتی هنوز هم بعد از اختصاصی میلیارد ها ریال و دستورات پی در پی مقامات مسئول کشور ، همانند مقام رهبری ،‌ ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی و …. در خصوص پشتیبانی جوانان ، رسیدگی به امورات شغلی آنها ، ایجاد امنیت شغلی و …. نتایج مطلوب حاصل نشده است ، و با وجود طیف وسیع بیکاران در جامعه از یک سو و عدم ارائه طرحهای مناسب و کاربردی برای مباحث اشتغالزایی از سوی دیگر هنوز هم بیکاران همچون گذشته ، حیران و سرگردان و بدنبال فرصتهای شغلی مناسب می باشند و امروزه طیف وسیعی از این بیکاران را حسابداران تشکیل می دهند و همانطوریکه بیان شد هیچیک از آنان از امنیت شغلی برخوردار نبوده و در بدست آوردن فرصتهای شغلی نیز ناکام هستند .


با یک نگاه اجمالی به وضعیت بیکاری حسابداران که آمار آنها هم کم نیست از یک سو و نیاز کارفرمایان به خدمات فنی این افراد متخصص از سوی دیگر و پیدا کردن و پیوند زدن صحیح و اصولی این دو به یکدیگر ،‌ پر واضع است که جامعه ، نیاز به یک حرکت بزرگ و جوشش و تشکل یک مجموعه کارآمد داشته ، که بتواند نیازهای هر دو گروه ( حسابداران بیکار و کارفرمایان به دنبال حسابدار ) را برآورده سازد ، و کمبود آن در جامعه به شدت احساس می گردد و ما این حرکت بزرگ را شروع نموده و قصد داریم تشکلی بسیار کارآ جهت ایجاد این حلقه گمشده ،
بنام( انجمن حسابداران حرفه ای ایران )‌

را جهت انجام این مهم بوجود آوریم .

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />